Čas zasadit řepu: Ideální je doba, kdy je teplota vzduchu 10-12 stupňů Celsia

I když řepa na první pohled vypadá jako velmi odolná plodina, zdání může tak trochu klamat. Při výsevu se vyplatí pohlídat si teplotu.

i Zdroj fotografie: Carleonne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Červené řepě se daří, když se vysévá přímo do přívětivé náruče země – nikdy se ji proto nesnažte předpěstovávat třeba na parapetu, zdůrazňuje web TakToJeNášSvět. Ale vyžaduje teplo, protože je zranitelná vůči drsnému chladu a mrazu.

Kdy správně vysít řepu

Řepu k výsevu si vybírejte mimo jiné i podle toho, jak dlouho budou její bulvičky zrát. Rané odrůdy mohou skončit na talíři už za 80-110 dní, středně rané odrůdy za 110-130 dní a pozdní odrůdy si dávají na čas a prodlužují své zrání na více než 130 dní (podle mých zkušeností však bývají nejvhodnější k uskladnění).

Namáčení ve slané vodě

Než se semena dotknou půdy, namořte je v roztoku slané vody, který se připravuje z čajové lžičky soli rozpuštěné ve dvou litrech vody (dvě hodiny bohatě stačí). Tím je zbavíte všech patogenů a podpoříte je v klíčení. Tato slaná kolébka, která semínka přibližně dvě hodiny ošetřuje, jim dodává sílu a ochranu a připravuje je na další cestu. Podobný návod doporučují Chalupáři-Zahrádkáři i při sázení cibule.

čím hnojit červenou řepu

Červená řepa bude sladká a velká, dopomůže k tomu obyčejná sůl

Jakmile se semena probudí, zasejte je do řádků vzdálených 25-35 cm od sebe, přičemž každé semeno by mělo být zahrabáno 1-2 cm hluboko. Půdu jemně přitlačte (a dejte pozor, aby se teploty vzduchu pohybovaly nejméně okolo 10-12 stupňů Celsia). Půdu jemně přitlačte a poté záhon zalije. Nic víc nebude třeba, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.

Řepu správně prořeďte

Jedinečnost červené řepy spočívá v jejím semeni, z něhož se rodí více semenáčků. Jakmile tedy vyrostou, vyberte k dalšímu pěstování pouze sazenice s nejtmavšími listy, čímž se zajistí, že každá rostlina bude mít ke svému plnému rozvoji maximální prostor. Na tento krok určitě nezapomínejte, jinak budou vaše řepy spíše malé a bez chuti.

Obří úroda sladké řepy iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda červené řepy opravdu vyvedla, je třeba jí věnovat péči už od samotného začátku. Hlídejte si i teploty

A pokud budete chtít svůj záhon pohnojit, vyzkoušejte dřevěný popel. Stačí vám pouhá polovina šálku na metr čtvereční, aplikovaná nejlépe společně s čajovou lžičkou močoviny. Tato ověřená směs zlepšuje růst a chuť řepy lépe, než mnohé komerční prostředky.

Jak se o svou řepu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články