Cibule bude vážit až 300 gramů, stačí ji pohnojit solí

Aby byla vaše úroda cibule letos opravdu bohatá, musíte si vzít k ruce to správné hnojivo. Vyplatí se ji však trochu poškádlit i solí.

Cibule bude vážit až 300 gramů, stačí ji jen pohnojit solí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování cibule je základem pro každého zahrádkáře, ale k dosažení šťavnatých a chutných cibulí nestačí jen zasadit semena nebo mladé sazečky do země. Pro dosažení maximálního výnosu a kvality je nezbytné dodržovat určité zásady a používat chytré triky, které mohou mít na vaši úrodu zásadní vliv.

Zlepšení růstu pomocí solných roztoků

Sůl, která je často spojována s ochucováním pokrmů, může sloužit jako mocný spojenec i na zahradě. Postup je jednoduchý: solný roztok připravíte rozpuštěním jedné polévkové lžíce soli v jednom litru vody. Do tohoto roztoku namočte sadbu cibule přibližně na tři hodiny před výsadbou. Toto předmáčení připraví cibuli na optimální růst a zajistí jí přístup k důležitým živinám hned od začátku. Vaše cibule pak budou opravdu velké, chutné a především zdravé.

Zasazená cibule

Jak na červencové krmení cibule: Obří palice zařídí popel a dolomitová moučka

Využití síly manganu pro zdravější cibuli

Kromě solných roztoků může hrát klíčovou roli při zlepšování růstu a odolnosti cibule také mangan. Připravte si roztok manganu rozpuštěním 3 až 10 g síranu manganatého v jednom litru vody. Do tohoto roztoku namočte sadbu cibule na dvě hodiny a poté ji před výsadbou důkladně propláchněte vodou. Mangan podporuje intenzivní vývoj kořenů a posiluje celkový zdravotní stav rostlin, což vede ke zvýšení výnosů a zlepšení odolnosti vůči škůdcům a chorobám.

O zdravou půdu se skvěle postará ocet s peroxidem vodíku iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaší cibuli opravdu skvěle dařilo, nesmíte právě teď zanedbat její výživu. Pokud si to nepohlídáte, tak zapláčete na výdělkem

Správný záhon pro cibuli

Na výsadbu cibule pak připravte záhonek tím, že odstraníte plevel a obohatíte půdu kompostem nebo dobře uleželou organickou hmotou, jak radí web Rostlinky. Cibule vysazujte v dostatečných rozestupech, řádky musí být od sebe vzdáleny přibližně 20 cm a jednotlivé cibule musí být vysazeny asi 8 cm od sebe, radí web TopDen. Semena vysévejte 2 až 3 centimetry hluboko, ovšem sadbu sázejte 5 až 8 centimetrů hluboko. Nově zasazené cibule jemně zalévejte a nezapomeňte na správný termín sklizně, s nímž už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.

Proč pěstovat mrkev a cibuli na jednom záhoně

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články