Jak na červencové krmení cibule: Obří palice zařídí popel a dolomitová moučka

Vyživte rostoucí cibule touto extra účinnou směsí a zajistěte si velké a šťavnaté plody. Tuto zálivku si doma snadno připravíte jen za pár korun a sbírat budete plné kýble.

Zasazená cibule i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Červenec je ideální dobou pro hnojení cibulí. Ty totiž začínají nabírat na velikosti a chuti a při správné péči si můžete už koncem srpna vychutnat první sklizeň. Aby však byla vaše úroda co největší a nejlahodnější, nesmíte tuto činnost podcenit. Touto směsí nakopnete růst a vývoj cibulových hlav a posílíte také její chuť. Díky tomu si budete moci užít opravdu velkou sklizeň.

Proč jíst cibuli

Cibule jsou nejen lahodným dochucovadlem, kterým vylepšíte téměř jakýkoliv pokrm, ale navíc obsahují velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které velmi prospívají lidskému organismu. Pomáhají zejména při chřipce nebo respiračním onemocnění, protože uvolňují zahleněný krk i dýchací cesty. Za žádných okolností by vám proto jejich zásoba doma neměla chybět.

Na co si dát při pěstování pozor

Tak jako jiným druhům, musíte i cibuli zajistit tu nejlepší péči. Mezi hlavní podmínky patří dostatek světla, tepla a vody. Jakmile její listy začnou žloutnout, měli byste zpozornět. V některých případech to značí nedostatek závlahy nebo absenci dusíku v půdě. Obojí by vás mohlo o celou úrodu snadno a rychle připravit. V tuto chvíli musíte začít rychle jednat a odhalit příčinu jejího strádání.

Velká sklizená cibule iZdroj fotografie: Pixabay

Proč je důležité hnojit cibuli

Vhodnými hnojícími směsmi dodáte rostlinám potřebné živiny a doplníte jejich zásoby v půdě. Ty se při pěstování velkého množství rostlin v záhonu nestíhají přirozeně obnovovat, a tak tato práce zbývá na vás. Důležité je především hlídat množství dusíku, draslíku a fosforu, protože bez těchto základních stavebních kamenů vám na zahradě téměř nic neporoste.

Jaké látky potřebuje cibule v červenci

Jakmile se začnou tvořit cibulové hlavy její potřeba draslíku, dusíku a fosforu je ještě větší. V červenci je ideální doba, kdy tyto prvky dodat, abyste dosáhli co největšího efektu. Skvěle vám s tím pomohou dřevěný popel a dolomitová moučka. Takto si za pár korun doma připravíte extra výživnou směs, za kterou vám vaše cibule rozhodně poděkují.

Výroba a použití domácího hnojiva

Nejprve smíchejte jednu sklenici dřevěného popela s 10 litry vody, poté přidejte jednu sklenici dolomitové mouky, a nakonec ještě půl polévkové lžíce superfosfátu a půl lžíce draselné soli. Výslednou směs můžete ihned použít k zálivce kořenů cibulí. Zhruba 10 dní před sklizní byste měli aplikovat ještě zálivku z jedné lžíce draselné soli a 10 litrů vody.

Jak pěstovat jarní cibuli

Čím hnojíte cibule v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články