Celý život jste páchali osudovou chybu při péči o melouny, a proto nikdy nebyly velké a sladké. Laciné hnojivo jde zahradníkům na notu

                   

Melouny jsou výtečnou zeleninou pro osvěžení během letních měsíců. Dobrá zpráva je, že s trochou snahy a dodržení základních rad si krásné melouny bez problémů vypěstujete i na vlastní zahradě. Budete k tomu potřebovat vhodnou odrůdu, správné podmínky, příznivé počasí, a samozřejmě dostatečnou zálivku v kombinaci s vydatným hnojením melounů.

Hnojivo z dřevěného popela

O tom, že melouny potřebují poměrně hodně vody, ví snad naprosto každý. Bude se jim dařit ve výživné půdě bohaté na živiny a ocení dostatek slunečního světla, ale při dlouhodobějším suchu se vydatnému zalévání nevyhnete. Samotná tvorba velkých plodů je energeticky náročná, takže pokud chcete sklízet opravdu ukázkové melouny, bez pravidelného hnojení se neobejdete.

iZdroj fotografie: Canva

Jedním z klasických způsobů hnojení melounů je výluh z dřevěného popela. Stačí odpovídající množství popela rozmíchat ve vodě a můžete zalévat. Konkrétně budete potřebovat 2 litry dřevěného popela, který rozmícháte v 10 litrech vody. Necháte odstát po dobu 24 hodin a pro samotné zalévání zředíte v poměru 1:10.

Výluh z kopřiv a kvasnicové hnojivo

Aby rostliny melounu dostaly potřebné spektrum vitamínů a minerálů, budete potřebovat ještě další hnojení. Pro doplnění hořčíku a dalších potřebných látek může skvěle fungovat například výluh z kopřiv. Ten vytvoříte nasekáním kopřiv, které dáte do nádoby a necháte kvasit minimálně jeden týden. Následně získáte výluh, kdy pro zálivku nezapomeňte opět na ředění v poměru 1:10.

iZdroj fotografie: Canva

Další vydatné hnojivo získáte s pomocí obyčejných kvasnic. Stačí vzít 100 gramů živých kvasnic a rozmíchat je ve 3 litrech vody. Přidejte ještě trochu cukru, důkladně promíchejte a nechte kvasit. Až budou na povrchu bublinky, máte roztok připravený. Ten je opět nutné pro samotné zalévání zředit vodou. Do konve o objemu 10 litrů přidejte 1 hrnek výluhu z kvasnic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články