Hrozba jménem černé mušky: Rajčata ochrání jablečný ocet

Třásněnky mohou s úrodou rajčat velmi nepříjemně zatočit. Naučte se, jak je zlikvidovat docela obyčejným jablečným octem.

Hrozba jménem černé mušky: Rajčata před nimi ochrání jablečný ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všimli jste si na svých rajčatech drobných černých mušek? Mohou být i hnědé nebo skoro bílé. Ale pokud vám svým vzhledem nepřipomínají známější mšice či smutnice, pak zbývá jediná možnost – jde o třásněnky (Thysanoptera, podřád Terebrantia). A pokud je objevíte, musíte ihned začít jednat, aby vám jejich larvy nezničily celou úrodu. Vypadají sice nenápadně – ale o to rychleji dokážou rajčatové prosty zlikvidovat.

Co jsou černé mušky na rajčatech

Drobný černý hmyz připomínající tak trochu ovocné mušky je známý jako třásněnky. Dospělci, které vidíte kolem rostlin, nejsou sami o sobě nebezpeční, ale signalizují přítomnost svých žravých larev v listech, a právě v tom spočívá skutečný problém. Samičky třásněnek totiž kladou vajíčka přímo do listů a z těchto vajíček se líhnou larvy, které jsou díky své žravosti schopny zničit i velké výsadby. Pokud na svých rajčatech objevíte černé mušky a rostliny začnou žloutnout, je to neklamné znamení, že vaši úrodu napadly třásněnky.

Třásněnkám se všeobecně se daří v teplých a vlhkých podmínkách – častěji se tedy vyskytují ve skleníku. To však neznamená, že na ně nemůže narazit i na záhonku – buďte proto maximálně ostražití. Mimochodem – název „Terebrantia“ pochází z latinského slova „terebra“, což znamená vrták. Tento název přesně vystihuje jedinečnou vlastnost těchto vosiček – jejich schopnost zavrtávat se do různých materiálů, jako je dřevo nebo rostlinná pletiva, a klást tam vajíčka.

Postřik rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak bojovat proti černým muškám na rajčatech

Dospělé třásněnky můžete nalákat do pastí podobných těm, které se používají k likvidaci ovocných mušek alias octomilek. Do misky nalijte 3/4 šálku vody a 1 lžíci jablečného octa. Přidejte trochu cukru, saponát na nádobí a špetku kurkumy. Poté umístěte past do blízkosti rajčat. Tímto způsobem můžete ulovit téměř všechny dospělé třásněnky, které kladou vajíčka na vaše rajčata. A stejně vám poslouží i lepové pasti z obchodu. Ale abyste se zbavili i larev, budete na to muset jít trochu jinak – skvěle vám pomůže česnekový nálev.

Stroužek česneku zalijte 1 litrem teplé vody. Nálev nechte 4 až 5 hodin odstát a poté jím zalévejte napadené rostliny a nezapomeňte ho aplikovat také jako postřik (a to až do skanutí listů) – samozřejmě po přecezení, jinak byste si mohli ucpat postřikovač. Toto ošetření opakujte třikrát (každých několik dní), abyste zajistili likvidaci všech larev. Dále ho používejte jako prevenci přibližně jednou za týden. Opravdu se to vyplatí, protože třásněnky mají tendenci se vracet. A pokud vás trápí škůdci třeba u jahod, pak vám jablečný ocet pomůže také.

Hrozba jménem černé mušky: Rajčata před nimi ochrání jablečný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci může i chilli

Jestliže česnek nezabírá tak rychle, jak byste si představovali, a počty třásněnek ani po několika dnech neklesají, pak sáhněte po účinnějším prostředku – chilli. Stačí si z něj vyrobit postřik

Potřebovat budete:

  • 2 až 3 čerstvé chilli papričky
  • 2 šálky vody
  • mixér
  • jemné sítko nebo plátno
  • rozprašovač nebo postřikovač

Nejprve si připravte chilli papričky. Doporučuje se volit co nejostřejší, protože obsahují více kapsaicinu. Odstraňte stonky a nakrájejte je na menší kousky. Přidejte nakrájené chilli do mixéru spolu se 2 šálky vody. Mixujte, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Poté vše přeceďte a tekutinu nalijte do rozprašovače nebo postřikovače. Nakonec postřik aplikujte na celou rostlinu z různých úhlů, aby byly listy i stonky pokryty ze všech stran. Uvidíte, že za chvíli budete mít po problému.

Kteří škůdci trápí při pěstování rajčat nejvíce vás?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články