Za hnojení své oblíbené zeleniny nemusíte utratit majlant. Mnohdy stačí sáhnout po osvědčených domácích prostředcích.
Rovnoměrné rozložení živin je pro zdraví a vývoj plodin rajčat zásadní. Pokud jsou hnojiva v půdě rozdělena nerovnoměrně nebo se nedostanou dostatečně ke kořenovému systému rostlin, mohou mít následně vaše plodiny nedostatek živin, což negativně ovlivní jejich růst a produktivitu. Nezapomeňte proto vybírat hnojiva s postupným uvolňováním – a myslete i na to, že vždy musíte záhony po aplikaci jakéhokoliv hnojiva důkladně zalít (a hnojivo pokud možno aplikujte na již zvlhlou zeminu), jak doporučuje web ZOOVega.
Výhoda organických hnojiv
Chcete-li dopřát své zahradě opravu to nejlepší, pak zvolte organická a přírodní hnojiva, která jako bonus minimalizují riziko hromadění chemických reziduí v plodech. Kromě toho může kvalitu a bezpečnost konečné produkce zajistit také dodržování správných pokynů pro aplikaci a doporučených čekacích lhůt před sklizní. Vždy proto pečlivě pročtěte všechny návody a v případě potřeby si je někam přepište. Ty, napsané na obalech, se totiž mohou při nepříznivých podmínkách velmi rychle stát nečitelnými.
Z organických hnojiv je pro rajčata perfektní hnůj. Ovšem ten granulovaný, u kterého nehrozí přehlcení dusíkem (což by mohlo podle mých zkušenostní vést v tom nejhorším případě ke spálení kořenů). Dvě lžíce granulovaného hnoje jednoduše rozmíchejte v 15 litrech vody a použijete jako zálivku (množství upravte podle toho, kolik keříků na zahradě máte). Opakujte každých 14 dní.
Čím hnojit rajčata v červenci
Jen u hnoje však nezůstávejte. V každé fázi růstu a vývoje se podle webu NašeZahrada požadavky rostlin na složení a množství hnojiv liší. Je proto doporučováno hnojící směsi v průběhu roku střídat. Výborné přírodní hnojivo pro rajčata najdete ve své kuchyni nebo ho pořídíte za pár korun v obchodě. Jsou jimi obyčejné ovesné vločky, ze kterých kromě lahodné snídaně připravíte také výživnou směs pro rajčata.
Nejjednodušší způsob použití této živiny spočívá v tom, že vločky jednoduše rozsypete na záhon mezi rajčatové keře a opatrně a jemně zapracujete pod povrch. Pak stačí rajčata zalévat a nechat vločky přirozeně rozkládat. Díky této výživě vyrostou vaše rajčata velká a celková úroda bude opravdu bohatá. A vyzkoušet můžete také hnojení kostní moučkou, které už Chalupáři-Zahrádkáři také úspěšně otestovali.