Velké okurky, rajčata i papriky: Chce to hnojit kostní moučkou

Kostní moučka má v zahradě velmi univerzální využití. Skvěle ji ocení zejména rajčata a papriky. Pomůže vám k lepší úrodě.

Velké okurky, rajčata i papriky: Chce to pohnojit kostní moučkou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kostní moučka, jemně mletý prášek ze zvířecích kostí, je vynikajícím zdrojem fosforu a vápníku – tedy dvou důležitých živin, které podporují zdravý růst zeleniny. Velmi prospívá především té plodové, do níž patří kupříkladu okurky, rajčata a papriky. Na rozdíl od syntetických hnojiv totiž uvolňuje kostní moučka tyto živiny pomalu, což pomáhá zajistit jejich stálý přísun. Nestane se tedy, že by vaše zelenina zůstala bez výživy, jak píše web Bob Vila.

Výživové výhody kostní moučky

Fosfor je nezbytný pro přenos energie v rostlině, napomáhá vývoji kořenů a dozrávání plodů. Vápník zase hraje významnou roli při udržování strukturální integrity rostlinných buněk. Pomáhá při budování pevných buněčných stěn, což je nezbytné pro vývoj plodů s pevnou slupkou a dostatečně „bytelných“ stonků, které jsou schopny unést i opravdu velkou úrodu. Zmírňuje také hnilobu na konce květů – běžný problém, projevující se nevzhledným černáním plodů ve fázi dozrávání.

Postřik proti housenkám může být levný, pomůže jedlá soda

Jak na ekologickou ochranu zelí před škůdci: Stačí ho poprášit čedičovou moučkou

Správná aplikace kostní moučky

Obvykle se aplikuje v dávce 2 polévkových lžic na jeden metr čtvereční půdy a hluboce se do ní vmísí, aby se kořeny k těmto živinám lépe dostaly. Přidáním hrsti kostní moučky do výsadbových jamek určených pro okurky, rajčata a papriky jim můžete dodat živiny přímo ke kořenům, což podpoří silný počáteční růst a lepší uchycení rostlin. Dělám to tak už několikátým rokem a úrodu mám ukázkovou,“ radí náš pravidelný čtenář  Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslal třeba i svůj osvědčený návod na hnojení malin

Okurky velké jako nikdy, pomůže jim trocha levného cukru iZdroj fotografie: Depositphotos
To nejlepší hnojivo pro perfektní úrodu rajčat a paprik nemusí stát mnoho peněz. Stačí vsadit na osvědčenou kostní moučku.

Střídání plodin je také nezbytné

Pokud si ovšem nepohlídáte proces koloběhu živin na své zahradě, nejspíš vám ani toto perfektní hnojivo nepomůže, jak připomíná web TakToJeNᚊvět. Máme na mysli střídání plodin, které jsou náročné na výživu, s plodinami, které to mají přesně naopak. „Po pěstování rajčat nebo paprik doporučuju na záhonu pěstovat dusík vázající rostliny, jako jsou fazole, které ho do půdy zase doplní. Plodová zelenina totiž patří mezi velké žrouty,“ píše ještě pan Lubomír.

Jaké jsou vaše triky pro velkou úrodu zeleniny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články