Červencový booster pro rajčata: Snovou úrodu zařídí granulovaný hnůj

Za hnojení své oblíbené zeleniny nemusíte utratit majlant. Mnohdy stačí sáhnout po osvědčených domácích prostředcích.

Jak letos na obří rajčata: Velké plody vám zařídí hořčičné semínko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rovnoměrné rozložení živin je pro zdraví a vývoj plodin rajčat zásadní. Pokud jsou hnojiva v půdě rozdělena nerovnoměrně nebo se nedostanou dostatečně ke kořenovému systému rostlin, mohou mít následně vaše plodiny nedostatek živin, což negativně ovlivní jejich růst a produktivitu. Nezapomeňte proto vybírat hnojiva s postupným uvolňováním – a myslete i na to, že vždy musíte záhony po aplikaci jakéhokoliv hnojiva důkladně zalít (a hnojivo pokud možno aplikujte na již zvlhlou zeminu),  jak doporučuje web ZOOVega.

Výhoda organických hnojiv

Chcete-li dopřát své zahradě opravu to nejlepší, pak zvolte organická a přírodní hnojiva, která jako bonus minimalizují riziko hromadění chemických reziduí v plodech. Kromě toho může kvalitu a bezpečnost konečné produkce zajistit také dodržování správných pokynů pro aplikaci a doporučených čekacích lhůt před sklizní. Vždy proto pečlivě pročtěte všechny návody a v případě potřeby si je někam přepište. Ty, napsané na obalech, se totiž mohou při nepříznivých podmínkách velmi rychle stát nečitelnými.

Z organických hnojiv je pro rajčata perfektní hnůj. Ovšem ten granulovaný, u kterého nehrozí přehlcení dusíkem (což by mohlo podle mých zkušenostní vést v tom nejhorším případě ke spálení kořenů). Dvě lžíce granulovaného hnoje jednoduše rozmíchejte v 15 litrech vody a použijete jako zálivku (množství upravte podle toho, kolik keříků na zahradě máte). Opakujte každých 14 dní.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Čím hnojit rajčata v červenci

Jen u hnoje však nezůstávejte. V každé fázi růstu a vývoje se podle webu NašeZahrada požadavky rostlin na složení a množství hnojiv liší. Je proto doporučováno hnojící směsi v průběhu roku střídat. Výborné přírodní hnojivo pro rajčata najdete ve své kuchyni nebo ho pořídíte za pár korun v obchodě. Jsou jimi obyčejné ovesné vločky, ze kterých kromě lahodné snídaně připravíte také výživnou směs pro rajčata.

Úspěšná sklizeň rajčat iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete svou úrodu rajčat opravdu skvěle pojistit, pak sáhněte po osvědčených domácích prostředcích. Fungují skvěle

Nejjednodušší způsob použití této živiny spočívá v tom, že vločky jednoduše rozsypete na záhon mezi rajčatové keře a opatrně a jemně zapracujete pod povrch. Pak stačí rajčata zalévat a nechat vločky přirozeně rozkládat. Díky této výživě vyrostou vaše rajčata velká a celková úroda bude opravdu bohatá. A vyzkoušet můžete také hnojení kostní moučkou, které už Chalupáři-Zahrádkáři také úspěšně otestovali.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články