Česnek zaprašte popelem, po tomto hnojivu rostou palice do nevídaných rozměrů

Dřevěný popel by rozhodně neměl končit jen tak v odpadu. Skrývá v sobě totiž mnoho užitečných látek, které skvěle vyživí třeba česnek.

Nejlepší metoda sázení česneku: Dřevěný popel vám skvěle pomůže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek dokáže na jaře vyrašit obdivuhodnou rychlostí. Klíčem k uvolnění tohoto potenciálu je první jarní hnojení v okamžiku, kdy je vlhká půda připravena přijmout živiny, po kterých touží. Ovšem nesmí jít o hnůj, jak připomíná MagazínDoma.

Dřevěný popel: Přírodní všelék

Tento šedivý odpad, který bývá až příliš často přehlížen, je pokladnicí fosforu, draslíku a nesčetných stopových prvků nezbytných pro zdraví a vitalitu česneku. Jeho použití nejen vyživuje rostliny, ale také oživuje mikrobiální život v půdě, čímž podporuje bohaté, podpůrné prostředí pro kořeny. Česneku se tak bude opravdu skvěle dařit. A jak na samotné hnojení?

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina

Velké palice jarního česneku jsou na dosah, pomocnou ruku podá amoniak

Přínosy dřevěného popela

Dřevěný popel poskytuje přirozený, vyvážený přísun životně důležitých živin a podporuje tvorbu velkých a silných česnekových cibulí. A pomůže také s optimalizací půdy, protože této zelenině se skvěle daří v mírně kyselé až neutrální půdě (to mi neustále připomíná můj strýc a rozhodně má pravdu). A stopové prvky obsažené v popelu mohou jako bonus posílit přirozenou obranyschopnost česneku a snížit tak jeho náchylnost k chorobám a škůdcům.

Dolomitické vápno také pomůže

Tento jemný, pomalu se uvolňující zdroj vápníku a hořčíku je pro česnek také velmi prospěšný. Dále totiž obohacuje půdu, upravuje její kyselost a uvolňuje další živiny. A jak tyto složky používat? Podle magazínu NašeZahrada je to snadné. Každá rostlina česneku se jednoduše zasype směsí těchto přírodních hnojiv a důkladně zalije – nic víc není třeba.

Jak skladovat česnek doma iZdroj fotografie: Depositphotos
Perfektně připravený záhon pro česnek musí splňovat několik důležitých kritérií

Při hnojení všeobecně platí, že méně se rovná více. Pokud byste totiž svůj česnek vyživili až příliš, soustředil by se místo tvorby velkých aromatických palic spíše na růst svěžích zelených listů a to není tak úplně to, co od něj potřebujete. A pokud ho stále ještě nemáte zasazený, můžete vyzkoušet ověřený postup Chalupářů-Zahrádkářů. Uvidíte, že určitě nešlápnete vedle.

Jak na výsadbu česneku krok za krokem

Jak při jarní péči o česnek postupujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články