Velké palice jarního česneku jsou na dosah, pomocnou ruku podá amoniak

Chcete-li dosáhnout velké úrody česneku, nesmíte zapomenout na jeho hnojení. Pomůže vám s ním levný lékárenský pomocník.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste se rozhodli pěstovat česnek, měli byste právě v těchto dnech věnovat pozornost jeho správnému hnojení. Jen pokud budete česnek správně „krmit“, dočkáte se velkých zdravých palic pikantní chuti. Místo kupování drahých speciálních hnojiv v zahradnictví se pro hnojivo na česnek vypravte do lékárny nebo drogerie. Zde ho totiž koupíte doslova za pár korun – česnek totiž k růstu popostrčí a před škůdci ochrání amoniak čili obyčejný čpavek.

Amoniak – součást domácnosti i hnojivo na česnek

Čpavek je sice znám pro svůj nepříjemný zápach, jeho uplatnění je však velice široké. Používá se především v chemickém a zemědělském průmyslu, kde slouží k výrobě hnojiv. Má spoustu využití jak v domácnosti, tak v zahradě. Čpavková voda dokáže vyčistit zažrané skvrny, vyleštit okna nebo vyhnat z domu myši. Zahradníci ji využijí jako účinné hnojivo. Obsahuje totiž dusík, který rostliny potřebují ke zdárnému růstu. Hnojení čpavkem ocení především česnek.

Výhody hnojení amoniakem

Čpavek se běžně používá v zemědělství k výrobě hnojiv, protože nemá negativní vliv na životní prostředí. Přihnojování čpavkem v zahradě má spoustu pozitiv – jedná se o levnou, jednoduchou a efektivní metodu, bezpečnou pro rostliny i půdu, neboť nikterak neovlivňuje její pH. Amoniak je bohatý na živiny, které obohacují zeminu. Hnojení s ním zabrání žloutnutí a zasychání špiček listů česneku, které mívá na svědomí nedostatek dusíku v půdě. Kromě toho chrání sadbu před plísňovými chorobami a škůdci.

Čerstvě sklizený česnek v koši iZdroj fotografie: Pixabay

Jarní hnojení česneku čpavkem

Poprvé nastává čas na hnojení česneku amoniakem v dubnu, hned poté, co se objeví první klíčky. Do deseti litrů dešťové nebo odstáté vody přidejte čtyři polévkové lžíce desetiprocentního amoniaku a česnek zalijte. Druhé hnojení provádějte v průběhu května. Tentokrát v deseti litrech vody rozmíchejte dvě polévkové lžíce amoniaku. Zálivka čpavkovým hnojivem se postará o bohatou úrodu, neboť česnek bude mít dostatek živin k růstu a také menší tendence k hnilobě.

Zápachem proti škůdcům

Čpavek doprovází štiplavý zápach, který můžete využít v boji proti škůdcům, jakými jsou drátovci, slimáci, mravenci apod. Trápí-li vás na zahradě výskyt chrousta, ošetřete tři až čtyři měsíce před výsadbou záhony roztokem vody a amoniaku. Do deseti litrů vody přidejte 200 ml amoniaku a záhon zalejte. Proti housenkám běláska zase pomůže postřik z 10 litrů vody, dvou lžic čpavku a trochy tekutého mýdla. A amoniak zažene i krtka – navlhčete jím vatové tamponky a umístěte je ke krtincům, jejich obyvatel před zápachem uteče.

Jak správně skladovat česnek, aby dlouho vydržel

Čím hnojíte česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články