Hlodavce lze z domu vypudit opravdu snadno. Většina lidí neví, že ten nejlepší prostředek jim leží nevyužitý v koupelně

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myši a jiní hlodavci nejsou v domě právě vítáni. Nejenom, že se nám dobývají do potravinových zásob a zanechávají za sebou zápach a výkaly, ale také přenáší nebezpečné nemoci. Podívejte se na to, jak se jich zbavit jednou provždy.

Jak rozpoznat přítomnost hlodavců

Někdy je obtížné odhalit přítomnost myší a jejich příbuzných v domácnosti, protože tito hlodavci jsou přirozeně plaší a snaží se zůstat nenápadní co nejdéle. Zajímavé je v tomto ohledu především to, že myši se obvykle přizpůsobují životnímu rytmu členů domácnosti a snaží se být aktivní jen ve chvíli, kdy ve své blízkosti necítí přítomnost člověka. Je tedy třeba prohlédnout místa, kde by se mohly schovávat.

Často je najdete například ve spížích, skříňkách, pod schody či za kuchyňskými policemi. Tedy v místech, kde se před vámi mohou snadno schovat. Někdy je možné zaslechnout i škrábání nebo tiché chroupání jídla. A pokud jsou hlodavci v domě déle, začne se místnostmi šířit zatuchlý zápach. Rozhodně to nenechávejte jen tak. Myši totiž mohou přenášet nebezpečné nemoci jako je salmonelóza, tyfus a trichinelóza.

Myši odpudí obyčejný amoniak

Existují však výrazné vůně, které tyto nežádoucí návštěvníky z vaší domácnosti okamžitě vypudí. Králem mezi nimi je jednoznačně čpavek. Stačí ho přidat do vody při mytí podlahy nebo ho s trochou vody přelít do rozprašovače a vystříkat s ním místa, kde se myši zdržují. Podobně prý působí i docela obyčejný lak na vlasy. Při používání těchto aromatických látek však buďte maximálně opatrní, protože mohou způsobovat alergie.

iZdroj fotografie: Freepik

Bylinky proti hlodavcům

Ale myši lze vyhnat i „návnadami“ z vonných bylin. Mezi ty, které nesnášejí ze všeho nejvíce, patří:

  • divoká máta,
  • divizna,
  • listy čerstvých rajčat,
  • heřmánek,
  • citron.

Jednoduše vezměte textilní sáčky, naplňte je těmito bylinkami, a umístěte je do šatních skříní, spíží a komod, čímž myši velmi účinně odradíte je od návštěvy vašeho domova. Sáhnout můžete i po olejích s vůní máty peprné nebo heřmánku či jablečného octa. Myši tyto výrazné pachy opravdu z duše nenávidí. Vezměte si vatové tampony a namočte je do oleje nebo octa s těmito složkami. Následně je rozmístěte po bytě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvořte hlodavcům aromatické překážky

Někdy si snadněji všimneme větších hlodavců. Lidé hned myslí na krysu obecnou (Rattus rattus), ale ta je v ČR tak vzácná, že ji již téměř nenalezneme. Velmi pravděpodobně tedy máte doma spíše potkana obecného (Rattus norvegicus). Ani on nemá rád výrazné pachy. Proto na místa, kde se vyskytuje, položte tyto bylinky:

  • citron,
  • levanduli
  • květy třezalky,
  • diviznu,
  • heřmánek,
  • mátu,
  • oleandr,
  • listy rajčat
  • a vratič.

A určitě se doma vyplatí pěstovat také rýmovník (Plectranthus amboinicus), zvaný rovněž mexický eukalyptus nebo kubánské oregano.

Obsadili hlodavci i vaši domácnost a chcete je rychle vyhnat? Sáhněte po klasice a nastražte pastičku

Jak bojujete s hlodavci ve své domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články