Co nikdy nedělat s jahodami v srpnu – tyto málo známé chyby již zničily budoucí úrodu na mnoha českých zahrádkách

V péči o sazenice je nutné vytrvat až do pozdního podzimu. Je třeba se starat to, aby půda v oblasti s jahodami nevyschla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na českých zahradách se nejčastěji vyskytuje pěstovaná kulturní forma, označovaná jako jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). A právě ten vhodnou srpnovou péči potřebuje. Pokud pěstujete spíše jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda, pak můžete většinu z těchto rad vynechat. Ten si totiž na záhonku poradí víceméně sám. A čemu se tedy vyvarovat v srpnu?

Mulč položte správně a vyberte vhodný

Jahodníkové keře je třeba ochránit před vysycháním, protože i teď mohou venkovní teploty dosahovat opravdu nebezpečných hodnot. Mnoho lidí se proto uchyluje k položení nové vrstvy mulče – dělají však při tom zásadní chyby. Mulč se především nikdy nepokládá jen tak. Jeden den před jeho položením je proto nutné záhony vydatně zalít: použijte alespoň 20 litrů vody na 1 metr čtvereční. Následující ráno by měla být vysušená vrstva půdy uvolněna motyčkou.

Teprve poté můžete bez obav přistoupit k pokládání mulče. A jak ho vybrat? Pamatujte si, že mulč by měl rychle schnout a být prodyšný. Skvělá je například nasekaná sláma, částečně rozložené piliny, kompost nebo suchá tráva. Pokud se budete řídit těmito jednoduchými a prověřenými doporučeními, pak mulč vašim jahodám zaručeně jen prospěje.

Hnojte, ale zaručeně správně

Dost možná jste slyšeli, že jahody se už na závěr sezóny hnojit nemají. Ano, to platí pro běžná hnojiva, ovšem měli byste aplikovat jeden postup, na který se často zapomíná – zelené hnojení. To spočívá ve výsevu vhodných plodin mezi řádky jahod, které dodají jahodám všechny potřebné živiny. To je samozřejmě možné provést jen na volném záhonku bez mulčovací fólie nebo jiného pokryvu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohatě se vám to ovšem vyplatí. Ideálním zeleným hnojením pro jahody je svazenka alias facélie. Aby vám jahody poskytly příští rok bohatou úrodu, pak jednoduše vysejte svazenku v srpnu nebo v září mezi řádky. A až vzejde, posekejte ji a zahrabejte. Udělejte to ve chvíli, až bude porost dostatečně hustý, ale nikdy nečekejte, až vykvete. Zelené hnojení tak bezpečně obohatí půdu a příští rok vám poskytne vynikající úrodu sladkých a velkých jahod.

S výsadbou nových jahod nečekejte

Po létě je mnohdy nutné jahodový záhon doplnit o nové rostliny. Musíte to však udělat včas. V chladnějších oblastech ČR je lepší tuto činnost dokončit do konce srpna, v ostatních oblastech je nejzazším termínem konec září. Jahody se obvykle vysazují v řadě při vzdálenosti mezi keři 30 až 40 cm a mezi řadami 60 až 70 cm. A jak na to?

Každé rostlině vyhlubte vlastní jamku, jejíž hloubka by měla být taková, aby se do ní bez potíží vešly všechny kořeny jahodníku. Pokud jsou příliš dlouhé (často se to stává například u sazenic vypěstovaných z jahodových šlahounů), lze je trochu zkrátit. Jahody pak porostou ještě lépe. Před výsadbou jahod do půdy je také vhodné zeminu v jamkách mírně navlhčit.

Objevte pečlivě střežené tajemství úspěšného pěstování jahodníků podle na slovo vzatých odborníků

Jaká domácí přírodní hnojiva pro sladké jahody znáte a připravujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články