Cibuli sazečku namočte do vody se sodou, bude se jí pak dařit mnohem více

Aby vaši úrodu cibule letos opravdu nic neohrozilo, vezměte si při její výsadbě k ruce jedlou sodu. Má skoro zázračné účinky.

Cibuli sazečku namočte do vody se sodou, bude se jí pak dařit skvěle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete, aby se letos úroda vaší cibule opravdu vydařila, namočte ji ve vodě s jedlou sodou. Příprava tohoto „zázračného“ roztoku je stejně jednoduchá jako rychlá. Vše, co potřebujete, je voda a jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný), běžná domácí surovina s protiplísňovými a antiseptickými vlastnostmi.

Jak na namáčení cibule v sodě

Rozpuštěním 1 polévkové lžíce jedlé sody v 1 litru vody a zahřátím roztoku na 60 stupňů Celsia vytvoříte prostředí nepřátelské vůči plísňovým onemocněním a naopak příznivé pro silný růst mladých cibulí, jak informuje web iBuilder. Cibuli v něm stačí máčet pouhou půlhodinu (před výsadbou ji však nezapomeňte nechat oschnout).

Ponořte se do výhod sodové lázně

Cibule ošetřené sodným roztokem nejen rychleji klíčí, ale také se u nich vytváří silnější kořenový systém. Tento robustní start je klíčový pro další fáze růstu a vytváří předpoklady pro zdravější a produktivnější rostliny. Navíc antimykotické a antiseptické vlastnosti jedlé sody podle webu TomatHouse posilují cibuli proti infekcím a škůdcům.

Perfektní start cibule sazečky na záhon: Pomůže oblíbený manganistan draselný

Delší trvanlivost při skladování

Neočekávaným, ale vítaným přínosem je i prodloužení skladovatelnosti cibule poté, co ji sklidíte. Zvýšená odolnost se projevuje sníženou mírou kažení, takže si cibuli můžete vychutnávat delší dobu – a to bez ztráty kvality.

Rady pro výsadbu pro optimální růst

Na záhonu vytvořte mělké brázdy, přibližně tak hluboké, jako dvojnásobek výšky cibule. Sazečky umístěte kořeny dolů a rozmístěte je přibližně 10 až 15 cm od sebe do řádků vzdálených 20 cm, přičemž vzdálenost upravte podle velikosti vybrané odrůdy cibule (více se tomuto tématu Chalupáři-Zahrádkáři věnovali zde).

Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se letos úroda vaší cibule opravdu vydařila, musíte ji podpořit tím správným způsobem. Postačí obyčejná jedlá soda

Doporučuji zakrytí záhonu bílou netkanou textilií může vytvořit příznivé mikroklima a poskytnout dodatečnou ochranu proti škůdcům – alespoň v prvních pár týdnech,“ radí zkušený zahradník Marcel K. z Albrechtic. Já to dělám také tak – určitě tím nic nezkazím, ba naopak.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při výsadbě cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články