Cibulové slupky jsou dobrým hnojivem pro okurky. Listy nežloutnou, kořeny nehnijí

Pokud hledáte optimální prostředek k výživě svých okurek, pak sáhněte po cibulových slupkách. Dokážou znásobit úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slupky z cibule obsahují různé živiny, i když v menší míře než samotná cibule. I tak je jich však dost na to, aby vyživily vaši zeleninu – například oblíbené okurky. Poskytují jim základní živiny a zároveň udržují vaše rostliny zdravé a ve skvělé kondici.

Proč jsou slupky cibule prospěšné

Cibulové slupky obsahují cenné živiny, které mohou okurkám prospívat. Jsou obzvláště bohaté na draslík, životně důležitou živinu pro celkové zdraví rostlin. Draslík hraje významnou roli ve fotosyntéze, regulaci vody a vývoji silných kořenů. Najdete v nich také flavonoidy a fenolické sloučeniny, které působí jako antioxidanty. Tyto látky chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou přispívat k prevenci některých onemocnění. A slupky z cibule obsahují samozřejmě i některé minerály, jako je vápník, hořčík a železo.

Jak používat cibuli jako hnojivo

Sesbírané cibulové slupky rozložte na tác nebo sušicí mřížku na dobře větraném místě. Nechte je úplně vyschnout. Tento proces obvykle trvá několik dní až týden v závislosti na úrovni okolní vlhkosti. Jakmile jsou slupky z cibule suché a křehké, rozdrobte je na menší kousky. Můžete použít hmoždíř nebo je jednoduše rozdrtit rukama. Před výsadbou sazenic okurek zapracujte do půdy drcené slupky cibule.

Výkonné hnojivo pro pokojové rostliny: Cibulové slupky iZdroj fotografie: Depositphotos

Rovnoměrně je rozprostřete v oblasti výsadby nebo je zamíchejte přímo do půdy kolem již zasazených rostlin. Slupky cibule okurky nejenom vyživí, ale také mohou zlepšit strukturu půdy a zadržování vlhkosti. Přispívají k obsahu živin svou organickou hmotou a zvyšují tak celkovou úrodnost půdy a její celkové zdraví. Rostlinám se v ní tedy bude mnohem lépe dařit.

Další výhody použití slupek cibule

Slupky cibule obsahují sloučeniny síry, které mohou pomoci odpuzovat některé škůdce. Dokážou tak ochránit vaše rostliny okurek před potenciálním napadením. Ještě lépe se však v tomto případě uplatní jako postřik. Pro jeho výrobu vám bude stačit jedna velká hrst.

  • Nasekejte slupky na menší kousky. Můžete je rozmělnit v mixéru nebo je jemně nakrájet nožem.
  • Nalijte do hrnce vodu a přidejte nasekané slupky. Poměr by měl být přibližně 1 šálek slupek na 1 litr vody.
  • Vařte vše na mírném plameni asi 15 až 20 minut. To pomůže z cibulových slupek uvolnit všechny prospěšné chemické látky.
  • Nechte směs vychladnout a poté ji sceďte.
  • Přidejte několik kapek mýdla. Mýdlo pomáhá roztoku rovnoměrně přilnout na rostliny a zlepšuje jeho účinnost.
  • Přelijte postřikový roztok do postřikovače nebo rozprašovače.
  • Aplikujte postřik na rostliny, které chcete ochránit před škůdci. Snažte se rovnoměrně pokrýt horní i spodní stranu listů, květů a stonků.
  • Opakujte dvakrát do týdne nebo podle potřeby.
Pokud hledáte optimální prostředek k výživě svých okurek, pak sáhněte po cibulových slupkách. Dokážou znásobit úrodu. iZdroj fotografie: Pixabay

Jak správně pěstovat okurky

Okurkám se daří na plném slunci. Zajistěte, aby dostávaly alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního světla každý den. Myslete také na to, že vyžadují stálou vlhkost. Jedině tak zabráníte hořkosti či nerovnoměrnému vývoji plodů. Zalévejte je tak, aby byla půda rovnoměrně vlhká, ale ne podmáčená. A to vždy teplou vodou – studená z kohoutku jim nesvědčí. A pokud chcete vsadit na další šikovná hnojiva, pomůže vám jedlá soda – ovšem velmi dobře poslouží i obyčejný dřevěný popel.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články