Čím krmit cibuli, aby měla velikost pěsti: Cestu k úspěchu zkrátí obyčejný popel

Zjistěte, jaká jsou nejlepší hnojiva pro cibuli, která vám zajistí bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů. Většinu potřebných surovin najdete ve své domácnosti.

Zasazená cibule i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Dopřejte cibulím v červenci nadstandardní péči a vyživte je touto zázračnou směsí. Po této zálivce porostou plody cibule velké a plné chuti. Takto budete mít zajištěn přísun lahodných plodů po celou zimu. Velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které se v cibuli ukrývají, oceníte zejména v chladných měsících, kdy je imunitní systém člověka oslaben.

Jak na pěstování cibule

Tato plodina patří k nejběžnějším a nejméně náročným druhům na českých zahrádkách. Přesto někdy dokáže potrápit i zkušené zahradníky. Pokud však budete dodržovat určitá pravidla, vypěstujete si vlastní velkou úrodu, i pokud se zahradničením teprve začínáte. Tajemství spočívá především ve správném hnojení na začátku léta.

Na co si dát při pěstování pozor

Aby vám rostliny na zahradě prospívaly, musíte pro ně vybrat to nejvhodnější místo a zajistit jim tu nejlepší péči. Ta spočívá především v dostatečném množství světla, tepla, vody a také potřebných živin. Jakmile její listy začnou žloutnout, měli byste zpozornět. Na vině může být dlouhotrvající sucho nebo absence některých důležitých prvků. Pokud budete včas jednat, rostliny ještě dokážete zachránit.

O zdravou půdu se skvěle postará ocet s peroxidem vodíku iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si zajistit dobrou sklizeň

Důležitou roli hraje dostatečné a správně načasované hnojení. Ideální čas nastává na začátku července, kdy byste měli půdu obohatit především o fosfor a draslík. Tyto dva základní stavební prvky zodpovídají za tvorbu plodů a posilují imunitní systém rostlin. Celkově pak budou mnohem odolnější, zdravější a snáze překonají útok škůdců, napadení nemocí, houbovými chorobami nebo plísní.

Výroba vhodného hnojiva

Výživnou přírodní směs si doma snadno připravíte smícháním 1 polévkové lžíce libovolného minerálního hnojiva bohatého na fosfor a draslík s 10 litry vody. Jakmile máte hotovo, můžete roztok ihned aplikovat a zalít jím kořeny cibulí. Běžná minerální hnojiva lze nahradit dřevěným popelem, jehož používání je mnohem šetrnější a bezpečnější a přináší další řadu výhod.

Hnojivo z dřevěného popela

K jeho výrobě budete potřebovat 400 g popela a 10 litrů vody. Obě složky důkladně promíchejte a nechte směs odstát do druhého dne. Následně roztok použijte k zalévání kořenů rostlin. Snadno si tak doma připravíte účinnou hnojící směs jen za pár korun, která obsahuje velké množství prospěšných látek a prvků nezbytných pro správný vývoj a růst cibulových hlav.

Jak pěstovat mrkev a cibuli

Čím hnojíte cibule v létě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články