Krmení jahod na podzim je důležité pro budoucí obří úrodu: Zruční zahrádkáři nikdy nevynechají během hnojení tuto lidovou surovinu

Jednou z nejdůležitějších složek pro přípravu „zázračného“ podzimního hnojiva pro jahody je jednoznačně draslík.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne zahradní jahoda, pak si obvykle vybavíme jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Nejde o původní druh, ale o druh vzniklý křížením dvou jiných druhů jahodníku. Šlo o jahodník virginský (Fragaria virginiana) a jahodník čilský (Fragaria chiloensis). Na zahradách se však vyskytuje také jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda.

Jak vyživit jahodník správně

Pokud chcete mít jistotu, že vaše jahodníky dostanou pro jaro vše potřebné, vsaďte na organická hnojiva. Na 10 litrů vody tak budete potřebovat 1 polévkovou lžíci dusičnanu draselného. A aby se účinek tohoto hnojení zvýšil, doporučují zkušení zahradníci přidat do výsledného roztoku ještě 3 polévkové lžíce čpavku. Následně tento roztok použijte jako běžnou zálivku – snažte se ovšem co nejméně smáčet listy jahod.

Pomůže i kyselina boritá

Máte-li po ruce tuto surovinu, pak ji určitě neváhejte využít. Na deset litrů budete potřebovat 1 gram manganistanu draselného a 1 gram kyseliny borité. Toto množství vám vystačí na 30 až 40 keřů. Na jaře ještě před začátkem kvetení pak použijte 2 gramy kyseliny borité, 2 gramy manganu a 1 sklenici popela. To všechno opět rozmíchejte v 10 litrech vody a použijte na stejné množství jahodníkových keřů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Síran draselný a superfosfát

Chcete u svých jahod podpořit mrazuvzdornost? Pak se vám bude hodit ještě docela jiný recept: vezměte lžíci síranu draselného a zřeďte ji v 10 litrech vody. Počkejte 10 minut a poté můžete začít vzniklým roztokem okamžitě zalévat jahody. Na jednu rostlinu bude potřeba asi litr této tekutin ovšem pozor – vždy aplikované na předem navlhčenou zeminu.

Jaké jsou vaše tipy pro optimální podzimní hnojení jahod?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články