Sladké a velké bobule vinné révy letos zařídí zálivka z vaječných skořápek

Hnojení vinné révy je klíčové pro zajištění bohaté a chutné sklizně hroznů. Je třeba zvolit ty správné přípravky.

Péče o vinnou révu v červenci: Je zapotřebí především bohatá zálivka i Zdroj fotografie: W.carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správné hnojení vinné révy by mělo být provedeno v několika etapách během roku. První dávka živin je pak třeba aplikovat brzy na jaře, nejlépe ihned po tání sněhu. Po odkvětu a vzhledu prvních hroznů se provádí druhé a třetí hnojení. A co použít?

Hnojení vinné révy minerálními hnojivy

Existuje několik způsobů, jak hnojit vinnou révu. Jedním z nejúčinnějších způsobů je použití minerálních hnojiv. Dusíkatá hnojiva jsou pro brzké nasazení květů a pozdější hojnou úrodu zvláště důležitá. Doporučuje se smíchat 2 polévkové lžíce superfosfátu, 1 lžičku síranu draselného a 1 šálek dusičnanu amonného. směs vystačí asi pro 6 až 8 rostlin.

Toto hnojivo by mělo být rovnoměrně rozhozeno po celém pozemku s vinnou révou a poté dobře zalito. Pokud má vaše réva již tři roky, můžete ji hnojit směsí, která obsahuje 40 gramů močoviny, 40 gramů superfosfátu, 30 gramů síranu sodného a 10 litrů vody. Roztok by měl být aplikován pod kořen.

Hnojení révy roztokem ze slepičinců

Dalším způsobem, jak hnojit vinnou révu, je použití slepičího trusu. Ten totiž trus obsahuje draslík a fosfor, které révě velmi prospívají. K přípravě zálivky stačí nasypat do 20 litrů vody jednu hrst hnoje a nechat tento roztok 7 dní fermentovat. Poté vše použijte jako zálivku. Toto hnojivo je tak účinné, že ho lze použít maximálně jednou ročně.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností je zakopat půl kbelíku hnoje kolem každého keře hroznů a poté ho vydatně zalít alespoň 5 kbelíky vody. Kromě minerálních hnojiv a slepičího trusu lze také použít listové hnojení. K jeho přípravě stačí smíchat 40 gramů močoviny, 20 gramů kyseliny citrónové, 15 gramů kyseliny borité a 1 gram síranu železnatého. Tento roztok by měl být aplikován postřikem na rozvíjející se listy. Jako doprovodnou zálivku pak lze použít i výluh z vaječných skořápek.

Hnojení vinné révy popelem

Popel je dalším skvělým přírodním hnojivem, které navíc odpuzuje plísně. K přípravě hnojiva je třeba rozmíchat 1 kg popela ve 3 kbelících vody a nechat směs 3 dny odstát. Poté směs nařeďte v dalších 10 litrech vody a můžete zalévat hrozny.

Posledním osvědčeným způsobem hnojení vinné révy je použití bylinkové tinktury. Tuto metodu lze použít, jakmile se objeví první zelené listy a k její výrobě se skvěle hodí třeba třezalka nebo kopřiva. Tyto bylinky se nejprve nasekají a poté nechají vyluhovat v 10 litrech vody po dobu 3 až 5 dnů. Poté se směs jednoduše přecedí a použije jako postřik.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na mulčování vinné révy

Mulčování pomáhá udržovat vlhkost půdy, snižuje výskyt plevelů a umožňuje uvolnění živin, které jsou obsaženy v organickém materiálu. Mulč také pomáhá udržovat teplotu půdy, což může být užitečné v oblastech s vysokými teplotami. Použít můžete například suché listy, slámu, trávu nebo kůru. Vyberte materiál, který máte k dispozici – v zásadě na jeho volbě příliš nezáleží

Mnohem důležitější je správný postup. Nejdříve odstraňte plevel a další nežádoucí rostliny. Následně okolo révy rozprostřete vrstvu mulče o tloušťce alespoň 5 až 7 cm. Tyto výšku pravidelně kontrolujte – mulč se totiž může postupem času rozpadnout, případně ho může odplavit třeba voda z deště. Na podzim pak nezapomeňte na vhodné prořezání.

Jak se o svou vinnou révu na jaře staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články