Cibule poroste jako splašená, zařídí to kyselina boritá a trocha popela

Dopřejte zasazené cibuli nadstandardní péči a vyživte ji na jaře vhodnými hnojivy. Dodáte jí tím potřebné živiny a nastartujete její růst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čím více času strávíte péčí o svou zahradu a vysazené rostliny, tím bohatší a chutnější úroda vás čeká. Aby vám cibule dobře a zdravě rostla, použijte k její výživě toto speciální hnojivo. Nemusíte kupovat drahé speciální směsi plné nebezpečné chemie. Takto ušetříte své peníze i životní prostředí a cibule se vám za tuto zálivku bohatě odmění.

Jak správně pěstovat cibuli

Tato zelenina je poměrně nenáročná a dokáže se přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám. Abyste však na vrcholu sezóny mohli sklízet velkou úrodu, je potřeba vypořádat se s útoky škodlivého hmyzu a ochránit cibuli před žloutnutím listů. Jakmile objevíte na jejich výhoncích žluté listy, znamená to, že zdroje některých živin jsou téměř vyčerpány. Doplnit je naštěstí můžete tímto jednoduchým způsobem.

Jak připravit hnojivo pro cibuli

Tuto speciální výživnou směs si můžete doma snadno připravit ze čtyř surovin. Pro výrobu hnojiva si nachystejte kyselinu boritou, kefír nebo mléko, popel a vodu. Dále budete potřebovat kbelík, do kterého nálev připravíte. Tyto ingredience dodají cibuli potřebné živiny. Především doplní zásoby vápníku, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, selenu, manganu i trochu dusíku.

Příprava hnojiva z kyseliny borité

Nejprve si v troše teplé vody rozpusťte 5 g kyseliny borité. Dále mléko nebo kefír nařeďte trochou studené vody a smíchejte spolu s kyselinou boritou. Do připravené směsi nalejte 10 l vody a přidejte 4 polévkové lžíce popela. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily. Jakmile máte hotovo, můžete roztok použít k zalévání cibule.

Pěstování cibule iZdroj fotografie: Freepik

Výhody tohoto hnojiva

Kromě toho, že touto směsí doplníte do půdy vyčerpané živiny, které rostliny ke svému růstu nutně potřebují, přináší toto hnojivo další pozitivní účinky. Účinně ochrání cibuli před napadením a šířením nemocí. Nenahradí však plnohodnotné hnojivo, bez kterého se nejspíš neobejdete. Abyste dostatečně podpořili růst této zeleniny, pravidelně ji vyživujte hnojivy bohatými na draslík, fosfor a dusík.

Jak vysadit cibuli

Čím hnojíte záhon s cibulí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články