Ani teď ještě není na hnojení mrkve pozdě. Poslední dávka živin 14 dní před sklizní jí dodá báječnou chuť a šťavnatost

Mrkev je možné pohnojit i před sklizní – naboostujete ji tak sladkostí, vitamíny a samozřejmě i báječnou chutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev obecná (Daucus carota) se na zahradách vyskytuje opravdu často – častěji, než její příbuzní z řad kořenové zeleniny, jako je například celer nebo kořenová petržel. Ne vždy však vyroste tak chutná a šťavnatá, jak byste si nejspíš představovali. Můžete tomu však trochu pomoci, a to aplikací toho správného hnojiva nejpozději 14 dní před sklizní.

Čím hnojit mrkev na záhonku

V červenci už začínají první odrůdy mrkve pomalu opouštět záhon a stěhovat se do vašeho sklepa. Tuto zeleninu je proto důležité pohnojit včas, abyste ji ochránili před špatným růstem a nemocemi a získali i z malého záhonku velkou úrodu. Existují speciální hnojiva, která jsou pro mrkev v létě nejlepší, protože v tomto období tato plodina opravdu potřebuje ty správné živiny pro růst a vývoj.

Mrkev vyžaduje především dusík. Ale stejně tak potřebuje i přípravky obsahující draslík, fosfor a důležité minerály. Kromě profesionálních potravinářských prostředků je proto pro tuto kořenovou zeleninu vhodný i dřevěný popel. Je to nejlepší čistič půdy, pomáhá mrkvi rychleji růst, a chrání ji před chorobami a škůdci.

Jak hnojit mrkev dřevěným popelem

Připravit pro mrkev výživový roztok na bázi popela je opravdu snadné. Budete k tomu potřebovat 1 sklenici dřevěného popela a jednu sklenici octa. Obojí smíchejte a přelijte do kbelíku s teplou vodou o obsahu 10 litrů. Poté nechte jeden den vyluhovat, nařeďte vodou v poměru 1:1, a použijte jako zálivku na mrkev. Pro jistotu ji však aplikujte na vlhkou půdu, předejdete tak nechtěnému poškození této zeleniny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sklízet mrkev ze záhonku

Jakmile přijde čas ke sklizni, nemusíte se přítomnosti popela v půdě bát – nijak negativně se neprojeví. Mrkev samotnou pak vyjměte ze země (vyberte si suchý den) a jen ji jemně očistěte od zeminy – nemyjte ji. Ručně odkruťte přebytečnou nať a zeleninu uskladněte na vhodném místě. Vydrží vám tam až do jara.

Některým obávaným onemocněním mrkve na záhonku můžete jednoduše předejít jejím správným pěstováním. Naučte se například efektivní postup na to, jak ji pěstovat v mulči z kompostu

A jaké jsou vaše tajné tipy pro úspěšné pěstování mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články