Čínská metoda sázení jahod: Stačí hnojit humusem a zakrýt je látkou

Pojistěte si letos opravdu bohatou úrodu brambor jednoduše tím správným vysazením. Pomůže vám oblíbená čínská metoda.

Jahody zalijte na podzim jódem, v příští sezóně vás potěší množství plodů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čínská metoda pěstování jahod představuje jednoduchý a přitom mimořádně účinný způsob, jak získat šťavnaté a sladké jahody, které vám budou závidět všichni sousedé. A její aplikace není vůbec složitá. Stačí jen trochu pozměnit klasické sázení jahod, které představil například web RadímeJak. Nic složitého potřebovat nebudete.

Výběr správných sazenic

Cesta k úrodnému jahodovému poli začíná výběrem správných sazenic. Hledejte ty se světlými kořeny, které vypadají zdravě. Neznepokojujte se, pokud listy vypadají mírně suché; vitalita rostliny spočívá v jejích kořenech,“ radí zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti poslal třeba i návod na hnojení růží.

Orientální mistrovství díky jednoduchosti

Čínská metoda používá jedinečný přístup, protože doporučuje používat zemědělskou tkaninu k zakrytí plochy pro výsadbu. Ta nejen šetří vlhkost, ale také zabraňuje růstu nežádoucích plevelů a vytváří pro sazenice ideální prostředí. Při výsadbě také podle jejího doporučení seskupujte sazenice do skupin po třech a dodržujte vzdálenost mezi řádky přibližně 20 cm. Tato optimalizovaná vzdálenost je navržena tak, aby maximalizovala výnos i na menších zahradách.

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Úloha humusu při péči o jahody

Po výsadbě je velmi důležité obklopit sazenice úrodnou půdou neboli humusem, jak radí i web ZahrádkářskáPoradna. Ten slouží jako ochranná bariéra proti nepříznivým vnějším vlivům a tím, že brání pronikání světla pod látku, dále brání růstu plevelů. Humus nejen obohacuje půdu o důležité živiny, ale také udržuje hladinu vlhkosti, čímž vytváří ideální prostředí pro růst vašich jahod. Což mohou osobně rozhodně potvrdit.

Aby vaše jahody letos plodily co nejlépe, vyzkoušejte osvědčený návod ze zahradničí. Uvidíte, že úrodou budete překvapeni. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše jahody letos plodily co nejlépe, vyzkoušejte osvědčený návod ze zahradničí. Uvidíte, že úrodou budete překvapeni

Hack na organické hnojení: Slepičí hnůj

A těm, kteří chtějí své jahody vyživit ještě více, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři slepičí trus, bohatý na dusík, fosfor a draslík. Pro přípravu smíchejte 1 kg kuřecího hnoje s 12 litry vody, nechte týden odstát za každodenního míchání, poté sceďte a půl litru aplikujte na každou rostlinu. Tento organický roztok rostliny nejen vyživí, ale také je posílí proti chorobám.

Péče o jahody v praxi

Jak se o své jahody na jaře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články