Co s velkou zahradou? Vytvořte si vlastní sad

                   

Nyní je sice zima, ale možná už začínáte uvažovat na tom, jak využívat vaši zahradu v následujících letech ještě lépe než doposud. Co takhle založit si sad? Výsadba a pěstování ovocných stromů je zdrojem radosti a užitku. S léty získává sad na hodnotě a může být cenným dědictvím pro příští generace. Možná si říkáte, že to musí být mimořádně obtížný úkol – které stromy vybrat, jak o ně pečovat a jak se ochránit před škůdci? Pokud si ale sad založíte s ohledem na prověřené pěstitelské zásady, vyhnete se problémům, které vás mohou potkat zvláště v prvních letech po vysazení mladých stromků.

Vhodná odrůda

Klíčový je samozřejmě výběr odrůd, který by měl především zohlednit místní klima. Zde rozhodně dejte na rady zkušenějších, a také se vyplatí provést vlastní pozorování. Jaké stromy rostou ve vašem okolí a jak se jim daří? Máte v okolí sad některých stromů, který každoročně hodně urodí? Pak už jste asi našli vhodnou odrůdu, které se bude dařit i u vás. Stromky je nutné vybírat i podle stanoviště na samotném pozemku, kde můžete najít vhodná místa podle toho, zda jde spíše o teplomilné druhy nebo odolné odrůdy.

Dodržujte rozestupy

U jednotlivých druhů respektujte doporučenou výsadbovou vzdálenost. Zhruba osm až deset metrů je třeba nechat mezi jednotlivými stromky hrušně, třešně či ořešáku. Čtyři až šest metrů postačí meruňkám broskvoním, slivoním či višním. Právě toto bývá jedna z nejčastějších chyb začátečníků, a proto se jejich sadům pak vůbec nedaří. Raději méně stromů, které ale budou skutečně plodit. Při výsadbě se také nesmí zapomenout na kompost, který přisypeme přímo do jámy, a nutné je také zamulčovat jámu senem, slámou nebo podobným materiálem, aby půda nevysychala. Stromky také chráníme před hlodavci a růst podpoříme opěrným kůlem, který pomůže i kvalitnímu zakořenění. Zvláště v prvních letech je důležitý řez, který se dělá zhruba o třetinu ročního přírůstku a s ohledem na tvorbu koruny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články