Co vysadit na zahradu po cibuli, abyste ještě stihli sklidit jednu úrodu: Bude se dařit ředkvičkám i salátu

Využijte volné záhony po právě sklizené cibuli. Hodí se pro pěstování celé řady raných odrůd zeleniny.

Aby vám pracně vypěstovaná cibule vydržela opravdu co nejdéle, musíte se soustředit na její správné skladování i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V polovině léta se v zahradě uvolňují záhony po sklizené cibuli a česneku. Nechávat takový záhon do konce sezóny prázdný je škoda – holý povrch jednak neprospívá půdě, a také na uvolněném záhoně stihnete ještě leccos vypěstovat, stačí vědět, jaké druhy po cibuli na něj vysít nebo vysadit. I v podzimních měsících si tak budete moci pochutnat na čerstvé zelenině.

Co vysadit a vysít po cibuli?

Cibule se nejčastěji sklízí na přelomu července a srpna. Na uvolněném záhonu tedy můžete ještě po docela dlouhou dobu pěstovat jiné plodiny. Vybírejte druhy, kterým nevadí zkracující se dny, chladnější noci a kterým nezaškodí první mrazíky. Důležité je, aby šlo o rané odrůdy – tedy takové, které mají krátkou vegetační dobu a stihly do konce sezóny vyrůst. Obzvlášť dařit se po cibuli bude vysetým celoročním ředkvičkám a salátům (ty můžete vysévat i vysazovat). Vyžadují minimální péči – nepotřebují přihnojovat, stačí pravidelná zálivka.

Co ještě lze pěstovat po cibuli z přímého výsevu:

  • některé druhy ředkví
  • kopr
  • kozlíček polníček
  • asijská zelenina
  • rukola
  • řeřicha

Jaké další plodiny lze vysadit po cibuli:

  • kedlubny
  • kadeřávek
  • asijská zelenina
  • jahody pro sklizeň v příštích letech

Vsaďte na baby zeleninu

Na záhon po cibuli lze vysít spoustu druhů zeleniny, které budete sklízet mladé k přímé konzumaci. Jde o tzv. baby zeleninu, která je sladší, ale nehodí se k uskladnění na zimu. Pochutnat si tak můžete na karotce a červené řepě, mladém hrášku, špenátu, nebo menších lístcích mangoldu, které můžete v kuchyni upravovat stejně jako baby špenát.

Sklizené ředkvičky iZdroj fotografie: Pixabay

Zelené hnojení obohatí půdu

Pokud již neplánujete na záhon po cibuli vysít ani vysadit žádné plodiny, vsaďte na zelené hnojení, které půdu obohatí o potřebné látky, zúrodní ji a zkypří a omezí výskyt plevele. Vysít můžete hořčici, hrách, vikev, bob, řepku nebo měsíček lékařský, který půdu dezinfikuje a odhání háďátka. Vyseté rostliny rostou velice rychle. Poté, co vykvetou, je posekejte a poté zaryjte do půdy.

Tipy na výsev zeleniny v srpnu

Co pěstujete na záhonech po cibuli?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články