Prodlužte produkční období své zahrady a vysaďte v srpnu tyto plodiny. Stihnou dozrát ještě před prvními mrazíky, a vy si tak budete moci déle vychutnávat čerstvé plody.
Pokud je počasí v srpnu příznivé, je tento měsíc ideální dobou pro pozdní výsev některých bylin a zeleniny. Zvláště druhy, které mají krátké vegetační období, podzimní nízké teploty nijak neohrozí. Zjistěte, co ještě můžete na své zahradě vypěstovat a pusťte se od práce. Komu se nelení, tomu se zelení a má čerstvé zásoby lahodné zeleniny vždy po ruce.
Které byliny vysít v srpnu
Ideální volbou pro pozdní výsev je kopr, kterému se velmi dobře daří v teplém srpnovém počasí. Za pár týdnů je možné jej sklízet a využít jeho lahodnou chuť a aromatickou vůni k dochucení polévek i salátů. Umístěte jej na slunné nebo polostinné místo, kde bude dobře prospívat. Stejně jako kopr je možné pěstovat i petržel, které vyhovuje větší vlhkost posledních letních dnů.
Špenát, rukola a koriandr patří mezi oblíbené přísady mnoha pokrmů a jejich zásoby není nikdy dost. Špenát dokáže odolávat i nižším teplotám. Rukola prospívá v mírnějších teplotách a koriandru se lépe daří v teple. Všechny druhy však potřebují dobře odvodněnou půdu, aby nedocházelo k uhnívání kořenů a vzniku plísní. Pokud budou vnější podmínky příznivé, za 4 týdny od výsevu je možné sklízet.
Vysejte jarní zeleninu v srpnu
Druhý prázdninový měsíc je vhodný také k výsevu jarní cibulky a ředkviček. Obě zeleniny mají velmi krátkou dobu pro svůj růst a vývoj. Cibulku vysévejte rovnou do půdy v záhonu nebo květináčů a umístěte na parapet a balkon. Vyžaduje dostatek světla a tepla. Stejným způsobem postupujte i s červenými a bílými ředkvičkami. První plody je možné sklízet už po 3 – 4 týdnech.
Nižší teploty ke konci léta jsou vyhovující také pro listový salát. Některé pozdní odrůdy je možné sklízet ještě v září. Důležitou roli však hraje pravidelná zálivka a vyšší vlhkost. Při jejím nedostatku je salát hořký a povadlý. Vhodným místem pro jeho pěstování je slunné nebo polostinné místo s dobře úrodnou a propustnou půdou, kde je zajištěna pravidelná výměna vzduchu u kořenů i odtok přebytečné vody.
Na co si dát při pozdním pěstování pozor
Počasí bývá na přelomu léta a podzimu velmi nevyzpytatelné. Abyste si mohli užít další úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Čelit však budete mnohým nástrahám. Příliš vysoké letní teploty mohou vést ke vzniku bouřek, což může mladé rostliny nezvratně poškodit. Dalším častým problémem jsou velké výkyvy teplot, kdy se denní teploty pohybují přes 20 °C a v noci klesají kolem 10 °C, což není pro vyvíjející se rostliny zrovna ideální.