Cukety budou plodit až do podzimu, pomocnou ruku podají obyčejné sirky

I přesto, že bývá cuketa řazena mezi opravdu plodné druhy zeleniny, může někdy potřebovat pomoc. Zvládnou to obyčejné sirky.

Pomocnou ruku plodnosti cuket podají obyčejné sirky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cuketa je chutná a výživná zelenina, kterou čeští zahrádkáři běžně pěstují na svých zahrádkách. Pro zajištění bohaté úrody cuket, která vydrží až do chladnějších měsíců, je však nezbytné zajistit rostlinám správnou výživu a ochranu proti chorobám. S oběma těmito problémy vám mohou pomoci docela obyčejné sirky.

Ochrana cuket před chorobami

Cuketa je stejně jako každá jiná rostlina náchylná k různým chorobám, které mohou omezit její růst a produktivitu. Proto je velmi důležité věnovat čas účinným preventivním opatřením. Jedním z účinných způsobů ochrany cukety před chorobami je použití speciálního roztoku ze tří složek. Přípravu roztoku začněte rozpuštěním 7 gramů kyseliny borité v malém množství vody. Poté vezměte kbelík a nalijte do něj 2 litry vody spolu s 0,5 litru mléka. Vodu a mléko důkladně promíchejte a poté přidejte rozpuštěný roztok kyseliny borité.

Pro zvýšení účinnosti přidejte do směsi ještě 30 kapek jódu a máte hotovo. Vše smíchejte dohromady a nyní máte účinný roztok k ošetření rostlin cukety. Aplikujte ho jako postřik, přičemž zvláštní pozornost věnujte listům a stonkům, kde choroby často udeří jako první. Pravidelné ošetřování rostlin tímto roztokem pomáhá předcházet útokům patogenů a udržuje cukety zdravé a vitální po celou vegetační sezónu.

Hnojení cuket hnojivem ze sirek

Kromě ochrany rostlin cukety před chorobami je stejně důležité dodávat jim správné živiny. Jedním z nejlepších hnojiv pro cukety je fosfor. A pro ten nemusíte do obchodu – najdete ho totiž doma. Získáte ho jednoduše rozpuštěním poloviny krabičky zápalek v 10 litrech vody (později samozřejmě sceďte dřívka). Aby šlo vše rychleji, můžete hlavičky sirek ručně obrousit.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí iZdroj fotografie: USDAgov / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0.

Roztok dobře promíchejte, dokud se hnojivo zcela nerozpustí. Nyní je vše připraveno a můžete začít s hnojením. Použijte ho místo běžné zálivky jednou do měsíce. Bude vaše cukety skvěle vyživovat a podpoří jejich zdravý růst a vysoký výnos.

Další tipy pro péči o cukety

To však není vše, co tyto rostliny ke své spokojenosti potřebují. Pamatovat byste měli především na důslednou zálivku. Půdu kolem své zeleniny udržujte rovnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů. Pravidelně ji také prořezávejte, abyste odstranili odumřelé nebo nemocné listy a také abyste podpořili lepší proudění vzduchu a pronikání slunečního světla mezi ně.

Rostlina cukety iZdroj fotografie: Pixabay

Dávejte pozor na běžné zahradní škůdce, jako jsou mšice a molice. Používejte přírodní nebo ekologické metody ochrany proti škůdcům, abyste ochránili své rostliny a nepoškodili životní prostředí – po chemii sáhněte až ve chvíli, kdy je to absolutně nezbytné. Dodržování těchto rad zvýší šance na úspěšnou sklizeň a zajistí vám i vašim blízkým stálý přísun chutných a výživných cuket po celou vegetační sezónu.

Jak se o cuketu na záhonku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články