Zkraťte si cestu k obřím cuketám: Pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku

Pokud si chcete letos vypěstovat opravdu chutné a šťavnaté cukety, pak vsaďte na hnojiva z domácí dílny. Není třeba utrácet za ta z obchodu.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cuketa rozhodně do zdravého jídelníčku patří. Je to neuvěřitelně prospěšná a chutná zelenina, plná důležitých vitamínů a mikroživin. Navíc se jí na zahrádce obvykle daří i při minimální péči. Nesmíte však přitom opomenout jeden zásadní aspekt: hnojení.

Jaké živiny potřebuje cuketa

Abyste dosáhli bohaté úrody chutných a velkých cuket, je třeba je během sezóny alespoň dvakrát přihnojit. První hnojení by mělo proběhnout ihned po výsadbě do volné půdy, druhé pak v době kvetení a tvorby plodů. Cukety lze vyživovat hotovými minerálními hnojivy obsahujícími dusík, fosfor a draslík, která lze zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Lepší je však připravit si vlastní výživnou směs. K tomu budete potřebovat 2 polévkové lžíce superfosfátu, 1 polévkovou lžíci dusičnanu draselného, jakýkoli přípravek s mikroživinami a 10 litrů vody. Všechny složky důkladně promíchejte a výsledný roztok použijte k hnojení cuket.

Hodit se budou i organická hnojiva

Existuje však mnohem přírodnější cesta, jak si pojistit záhon plný cuket. Použít lze například dřevěný popel. Pro cukety jde o opravdu vynikající hnojivo, protože je bohatý na draslík, který ke svému vývoji nutně potřebují. Lze jej použít v suché i zředěné formě. Chcete-li připravit tekutý roztok, pak smíchejte 200 g popela s vodou a nechte jej 24 hodin louhovat za občasného míchání.

Obří úrodu cuket zařídí kyselina boritá a obyčejné droždí iZdroj fotografie: USDAgov / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0.

Poté tento roztok zřeďte vodou tak, abyste dosáhli celkového objemu 9 litrů. K získané tekutině přidejte 1 litr kravského nebo 0,5 litru slepičího hnoje, dobře promíchejte a použijte ji k zalévání cuket, přičemž na jednu rostlinu použijte 1 až 1,5 litru. Pro hnojení cuket suchým dřevěným popelem ho jednoduše předem prosejte a posypte jím listy a půdu kolem rostlin. Použijte přibližně 1 šálek suchého popela na 1 m2 pozemku.

Kyselina boritá se také hodí

Kyselina boritá má na cukety pozitivní vliv, protože zlepšuje chuť plodů, zvyšuje produktivitu a zlepšuje vstřebávání draslíku prostřednictvím kořenů. Chcete-li připravit výživný roztok pro hnojení cuket, rozpusťte 2 gramy kyseliny borité v 10 litrech vody (předem ji rozmíchejte v troše horké vody, jinak se nerozpustí) a důkladně promíchejte. Poté aplikujte 1 litr roztoku na 1 metr čtvereční pozemku.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku iZdroj fotografie: Lmbuga / Creative Commons / CC BY-SA

Cuketám však svědčí i jód – a jak jim dodat ten? Rozpusťte 0,5 čajové lžičky suché kyseliny borité a 30 až 40 kapek jódu (použijte jódovou tinkturu nebo Jodisol) v 1 litru syrovátky. Tyto složky smíchejte v 10 litrech vody, roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a vydatně své cukety postříkejte.

Hnojení cuket roztokem jódu

Toto hnojivo podporuje rychlý růst a pomáhá cuketám dosáhnout žádoucí velikosti. Roztok připravíte tak, že v 10 litrech vody rozpustíte 40 kapek jódu a použijete jej jako zálivku. Na jednu rostlinu aplikujte až 1 litr roztoku. Pro listové hnojení připravte roztok rozmícháním 2 gramů popela a 35 kapek jódu nebo 1,5 ml (ve stříkačce) jódu do 10 litrů vody. Roztok důkladně promíchejte a aplikujte jako postřik až do skanutí.

Jak o své cukety pečujete během sezóny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články