Do půdy se vyplatí vhodit zelenatku, každá plodina pak poroste rychleji

Zelenatka se může stát opravdu účinným prostředkem pro hnojení zahrady. A kupodivu není ani příliš drahá.

Do půdy se vyplatí vhodit zelenatku, každá plodina poroste rychleji i Zdorj fotografie: Achim Hering / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Trichoderma alias zelenatka je podle webu Houbaření velmi prospěšná houba, která může výrazně zvýšit výnos na vaší zahradě. Stačí ji jen správně použít. Tato houba totiž vytváří symbiotický vztah s kořeny rostlin a pomáhá jim tak mnoha různými způsoby.

Výhody Trichodermy pro rostliny

Trichoderma konkuruje škodlivým patogenům v půdě a snižuje výskyt různých závažných chorob, jejichž původem jsou její příbuzní z říše hub. Také pomáhá rostlinám přijímat více živin z půdy, což může být výhodné zejména v těžkých půdách, o kterých píše například web Prima-Receptář. A jako bonus také posiluje imunitní systém rostlin a pomáhá plodinám odolávat stresům a chorobám způsobeným počasím.

Domácí čištění vody v nadzemních bazénech. Zabraňte množení řas na celou sezónu a užijte si průzračnost jako u moře

Metody aplikace jsou různé

Zelenatku pořídíte ve formě biologického hnojiva, a to obvykle velmi levně. Zatím ji nepostihl „boom“ oblíbenosti, který řadu přípravků značně zdražil. Sama pamatuji, jak levné byly různé mykorrhizní přípravky, když začínaly – to se s dneškem nedá vůbec srovnat.

  • Ošetření osiva: Semena lze před výsadbou namočit do roztoku Trichodermy, aby se zajistila počáteční podpora a ochrana proti chorobám přenášeným půdou.
  • Úprava půdy: Přimícháním Trichodermy do půdy nebo její aplikací prostřednictvím zálivky lze do substrátu zavést a udržet prospěšné kolonie hub.

Ovšem pro zajištění trvalého úspěchu používání zeleně v půdě je nezbytná pravidelná údržba a monitorování. Důležitá je zejména kontrola úrovně pH – to příliš kyselé houbám nesvědčí. A velmi podobně působí také podomácku vypěstovaná chlorella.

Pokud hledáte osvědčené přírodní hnojivo, které by vaši zahradu vyživilo po všech stránkách, pak vsaďte na zelenatku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud hledáte osvědčené přírodní hnojivo, které by vaši zahradu vyživilo po všech stránkách, pak vsaďte na zelenatku.

Pomůže i zelená hmota

Rádi byste svou zahradu posílili ještě více? Pak do záhonů ještě před výsadbu různých plodin přimíchejte tzv. zelenou hmotu. Tímto označením se myslí různé rostlinné materiály, jako je listí, posekaná tráva, zbytky zeleniny a další organické látky, které mají v čerstvém stavu zelenou barvu. Tyto materiály mají vysoký obsah dusíku a dalších živin, které jsou nezbytné pro provzdušnění a úrodnost půdy. A posloužit vám mohou i ve formě mulče – jako bonus tak v záhonech zadrží i tolik potřebnou vlhkost.

Jaké je vaše oblíbené přírodní hnojení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články