Český česnek patří mezi ten nejkvalitnější. Je velmi ostrý, plné chuti, a tak dokonale doplní jakýkoliv tradiční pokrm. Kromě toho je i zdravý. Považuje se za velmi silné přírodní antibiotikum. Jak tento přírodní skvost nejlépe skladovat, aby byl stále šťavnatý a nezplesnivěl? Inspirujte se těmito jednoduchými tipy.
Sklizeň česneku a její načasování
Standardně se česnek vysazený v zimě sklízí v polovině července a ten, který jste začali sázet až na jaře pak sklidíte až koncem srpna. Než se odhodláte k samotnému sklízení, je potřeba si vybrat takový den, který bude slunečný, teplý a hlavně suchý. Česnekové palice nejprve důkladně očistěte od půdy a pak je rozložte na půdu, nebo do podkroví po dobu pěti dnů, aby dobře proschly. Až uvidíte, že je česnek skutečně suchý, vezměte si k ruce zahradnické nůžky a odstřihněte kořeny tak, aby jejich délka byla maximálně 3 mm. Stonek by měl být dlouhý zhruba 10 cm.
Příprava česneku na dlouhodobé skladování
Po pečlivém usušení česnekových palic je potřeba myslet na správné uskladnění, aby byly plodiny stále kvalitní a šťavnaté. Jak tedy postupovat a na co myslet?
- Kořeny česneku dobře opalte zapalovačem, nebo ohněm na plotně. Tím zabráníte klíčení.
- Česnekové hlavy ponořte do půl litru jakéhokoliv oleje s deseti kapkami jódu. Česnek v olejové lázni nechte asi dvě hodiny, poté vyjměte a sušte na vzduchu, nebo slunci.
- Česnek skladujte v místnosti, jejíž teplota je ideálně kolem jednoho až tří stupňů Celsia. V standardních místnostech by se pak měla teplota pohybovat do dvaceti stupňů Celsia.
- Česnekové palice svažte do copánků a zavěste na háček. Takto se skladoval česnek v dřívějších dobách.
Další praktické rady, jak nejlépe česnek skladovat
Česnekové palice je možné skladovat rovněž v dřevěné, plastové, nebo skleněné míse s klasickou kuchyňskou solí. Solná vrstva by měla být minimálně 2 až 3 centimetry vysoká. Česnek je možné uskladnit i v uzavíratelné nádobě v pšeničné mouce, která absorbuje přebytečnou vlhkost.