Domácí hnojivo z hřebíčku a cibule: Rajčata porostou jako splašená

Cibule a hřebíček jsou skvělými pomocníky v domácnosti, ale lze je využít i ve prospěch rajčat. Jejich použití totiž může výrazně ovlivnit úrodu.

Rajčata v misce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Cibule a hřebíček na první pohled nevypadají jako duo, které by mohlo na zahradě udělal jakoukoliv revoluci. Pokud je však spojíte s kvasnicemi, mohou vám tyto dvě suroviny skvěle pomoci třeba s péčí o rajčata, jak doporučuje magazín NašeZahrada.

Kvasnice a jejich použití na rajčata

Kvasnice neboli droždí jsou základní surovina, jež se používá při přípravě těst. Jsou to živé buňky kvasinek, které když se začnou množit, začnou také produkovat oxid uhličitý. Zajímavé však je, že je lze využít i jinak. Mají totiž kupříkladu pozitivní účinky na problematickou pleť, a proto se z nich často dělají i domácí pleťové masky. Účinně také bojují se špatným trávením, mají protizánětlivé účinky a podporují regeneraci jater.

A uplatní se i při péči o vaši zeleninu. Díky aplikaci kvasnicové směsi rajčata mnohem lépe snášejí letní horké počasí, a tím pádem nijak netrpí a neschnou. Keříky rostou silnější a zdravější, nelámou se a samotná rajčata jsou větší a méně náchylná na skvrny a spáleniny. Důležitou roli v tomto případě hraje také mulčování půdy a řádné kompostování – a samozřejmě i aplikace cibule a hřebíčku.

Aby byla úroda rajčat maximální, je nezbytné vyživit je kvasnicemi – známe ideální poměry všech složek i optimální harmonogram hnojení

Jak připravit kvasnicovou směs

Budete potřebovat 3l zavařovací sklenici, vodu, 1 cibuli, 5 hřebíčků a kvasnice. Do zavařovací sklenice nalijte cca 2,5 l teplé vody. Přidejte 100 g živých kvasnic a vše pořádně promíchejte. Vložte nakrájenou cibuli (klidně i se slupkou) a podrcený hřebíček – tyhle dvě složky ochrání rajčata proti plísni. Sklenici zakryjte například utěrkou, a dejte ji stranou, ideálně na teplé místo, dokud se fermentace roztoku nedokončí, jak radí web Rostlinky.

Pěstování rajčat je poměrně složitá záležitost, pokud s tím nemáte praktické zkušenosti. Důležitým základem je připravit půdu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pěstování rajčat je poměrně složitá záležitost, pokud s tím nemáte praktické zkušenosti. Důležitým základem je připravit půdu

Obsah nádoby občas lehce promíchejte, abyste vše urychlili. Jakmile bude roztok hotový a připravený k použití, tak ze všeho nejdříve keříky zalijte obyčejnou vodou, a poté k nim dodejte kvasnice. Nepoužívejte je však k zalévání každý den, to může vaši úrodu spíše zničit. Bohatě vám postačí jeho použití asi třikrát za celé léto. Navíc podle mých zkušeností ho můžete využít například i při pěstování paprik nebo lilku. A vyzkoušet doporučujeme i  směs jablečného octa a humátu draselného, na kterou Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články