Dopřejte svým okurkám v červenci mléčný elixír pro rychlý růst. Úrodu budete sbírat do kbelíků

                   

Pro dobrou úrodu okurek je důležité zejména hnojení. Potřebují množství draslíku, vápníku, ale i fosforu. Ovšem pokud je přehnojíme, budou jejich plody měkké a skoro bez chuti. Jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu? Vsaďte na náš návod na přírodní hnojení z kefíru, zakysané smetany a medu.

Med, mléko a kefír vám bohatě postačí

Do desetilitrové nádoby nalijte jeden litr kefíru, 250 ml zakysané smetany a jednu lžíci medu. Měl by být v bio kvalitě. Směs zakryjte a počkejte několik hodin, než se všechny účinné látky uvolní. A na co si ještě dát pozor? Nikdy nedávejte tuto směs na přímé slunce, mohla by se zkazit. A k zálivce ji použijte ihned.

iZdroj fotografie: Pexels

Nařeďte a můžete zalévat

Správný poměr naředění je u tohoto hnojiva 1 : 5. Připravujte si ho každé dva týdny, přidejte správné množství vody a pohnojte jím své okurky. Ke každé rostlině by měly stačit dvě plné zavařovací sklenice. Dbejte rovněž na to, aby se tekutina příliš rychle neodpařila. Tomu můžete velmi efektivně předejít použitím toho správného mulče. Posekaná tráva nebo seno ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti, což okurkám prospívá.

Nezáleží na tom, jestli pěstujete salátovky nebo nakladačky

Oba tyto druhy mají naštěstí nároky na péči víceméně podobné. A pokud se u nich objeví nepříjemní škůdci nebo choroby, zasáhněte proti nim včas. Ani tady však není nutné sahat po chemii. Stejně dobře vám poslouží zelená nebo modrá skalice, soda, jód, ocet, kyselina boritá či dehtové mýdlo. O hnojení se starat nemusíte, nezbytný draslík, dusík a fosfor dostanou vaše okurky právě z mléka.

iZdroj fotografie: Pexels

Podpořte úrodu správnou komunitní výsadbou

Možná to nevíte, ale některé druhy zeleniny si navzájem prospívají. Pokud tedy přidáte k okurkám na záhon celer, zelí, fazole, hlávkový salát, cibuli, brambory či špenát, bude se jim dařit přímo skvěle. Z bylinek pak můžete vsadit na šalvěj, kopr a mateřídoušku alias tymián. A s čím se naopak nesnesou? Jsou to jahody, brokolice, květák a rajčata.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články