Zajistěte si opravdu bohatou úrodu pomocí této výživné zálivky. Takto nakopnete cibuli k rychlejšímu růstu a většímu výnosu. Připravte se na velkou sklizeň této oblíbené zeleniny.
Není nic lepšího než sklízet čerstvé plody ovoce a zeleniny vypěstované na vlastní zahrádce. Jejich velkou úrodu vám zajistí kromě správných životních podmínek také pravidelná aplikace vhodných hnojících směsí. Tím stimulujete růst rostlin, a navíc podpoříte jejich imunitní systém. Rostliny na vaší zahradě tak budou mnohem zdravější a odolnější vůči škůdcům a dalším stresovým faktorům.
Jak pečovat o cibuli
Abyste si mohli na vrcholu sezony vychutnat co největší úrodu, musíte vytvořit pro cibuli ty nejlepší podmínky. Kromě dostatečného množství světla, tepla vody a živin to zahrnuje také vhodné sousedy. Ne všechny druhy rostlin si vedle sebe rozumí. Některé svádí konkurenční boj o živiny z půdy nebo místo v záhonu, jiné lákají stejné škůdce nebo trpí na stejné nemoci. Špatné rozmístění jednotlivých plodin vás může připravit o celou úrodu.
Proč je důležité cibule hnojit
Stejně jako ostatní rostliny, i cibule potřebuje ke svému vývoji dostatečné množství živin. Mezi nejdůležitější prvky patří především dusík, draslík a fosfor. Bez těchto tří stavebních kamenů vám téměř nic neporoste. Pravidelným používáním vhodných hnojiv jejich zásoby v půdě doplníte a rostliny si pak pomocí kořenů vytáhnou potřebné množství.
Kdy hnojit cibuli
První zálivku byste měli provést brzy na jaře. Jakmile roztaje sníh a půda se trochu prohřeje, vyžadují rostliny zálivku bohatou na dusík. Ten podporuje rozvoj jejich zelených částí i kořenového systému. Pokud jste toto ošetření cibule nestihli, lze to dohnat ještě v květnu. Vhodným dusíkatým hnojivem podpoříte její další vývoj a zajistíte si velké a šťavnaté plody.
Čím hnojit cibuli
Dusíkatá hnojiva zakoupíte v každém specializovaném obchodě. Jejich použitím ale často naděláte více škody než užitku. Místo chemických směsí sáhněte raději po přírodních alternativách. Skvělým hnojivem bohatým na dusík je dusičnan vápenatý. Stačí jednu polévkovou lžíci naředit s 10 litry vody a rovnou ji můžete použít k zálivce cibulí. Dalšími zdroj dusíku najdete v močovině, slepičím trusu, fermentovaném hnoji nebo vyzrálém kompostu.