Pokud listy sazenic rajčat zfialoví, je obvykle na vině jedna ze dvou příčin. Naučte se správně identifikovat problém.
Fialové listy na sazenicích rajčat mohou být velmi znepokojujícím jevem, nad kterým by se měl každý zahrádkář dozajista pozastavit. Tato nezvyklá barva totiž naznačuje, že s rostlinou není něco v pořádku. Je vlastně o takové první varování, a pokud ho vyslyšíte včas, nemusíte se o úrodu lahodných červených plodů bát.
Dejte pozor na nízké teploty
Fialové listy na sazenicích rajčat mohou být varováním, že rostlina je v ohrožení a potřebuje okamžitou péči. Ignorování tohoto problému může vést k úhynu. Jednou z nejčastějších příčin vzniku tohoto problému je totiž nízká teplota. Rajčata patří mezi rostliny, které preferují teplejší prostředí. Pokud tedy teplota v jejich okolí klesne na delší dobu pod +15 stupňů Celsia, může jim to způsobit velké problémy. Půda se při nízké teplotě stává méně výživnou, protože tyto rostliny z nemohou kvůli své fyziologii dostatečně asimilovat dusík a fosfor.
A jakmile se teplota dostane pod 12 stupňů Celsia, přestávají kořeny dokonce zcela vstřebávat živiny a rostlina může dokonce zahynout. Chcete-li zlepšit situaci svých sazenic, je třeba je přemístit na teplejší místo. A pro příště si pamatujte, že teplota by v případě pěstování rajčat nikdy neměla být nižší než +20 stupňů Celsia. A jak dlouho trvá náprava stavu? Pokud nebudou mít vaše rostlinky jiný problém, pak by se přibližně po týdnu měly začít zotavovat a růst.
Fialová může souviset i s výživou
Dalším důvodem, proč se u rajčete jedlého (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) objevují fialové listy, může být nedostatek živin. Fialový odstín rostlinných pletiv konkrétně naznačuje, že sazenice trpí nedostatkem fosforu a je tedy třeba jí ho dodat. Tento prvek je pro správný růst absolutně nezbytný. Podporuje totiž tvorbu květů a když ho rostlina nedostává, hromadí se v ní antokyan, což způsobuje právě onen fialový odstín listů.
Pro rychlé zotavení sazenic je třeba jim dodat rychle působící hnojiva a zahřát vzduch v jejich okolí pro lepší absorpci živin. Zkontrolujte také, zda s nimi na záhonu nerostou plodiny, jež by je mohly o tuto důležitou látku připravit. Mezi ty nejzákeřnější patří:
- fenykl,
- kedlubny,
- ředkvičky,
- okurky,
- tykve,
- brambory,
- hrách,
- červené zelí.
Přírodní hnojiva s obsahem fosforu
Po akutní první pomoci v podobě profesionálních hnojiv je možné později rajčata přihnojovat i přírodními prostředky. Skvělé jsou například tyto.
- Rýže – kromě fosforu obsahuje také vitamíny, vápník, železo, draslík, zinek a aminokyseliny.
- Banánová slupka – obsahuje také vápník, hořčík, draslík, cukry, třísloviny (ochranný účinek proti bakteriím a plísním), saponiny ( ochranný účinek proti škůdcům a nemocem) nebo laktázu (obnovuje úrodnost půdy).
- Mléko – najdete v něm také vitamíny A, D, E, K a vitamíny skupiny B (B1 a B12). Z minerálních látek se v mléce nachází mj. sodík, draslík, chlor, železo, jód, vápník a hořčík.
- Dřevěný popel – kromě fosforu obsahuje také železo, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky.