Co může za fialové listy rajčat a jak to řešit: Na vině je teplota a nedostatek živin

Pokud listy sazenic rajčat zfialoví, je obvykle na vině jedna ze dvou příčin. Naučte se správně identifikovat problém.

Když mají rajčata fialové listy: Na vině je teplota a nedostatek živin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fialové listy na sazenicích rajčat mohou být velmi znepokojujícím jevem, nad kterým by se měl každý zahrádkář dozajista pozastavit. Tato nezvyklá barva totiž naznačuje, že s rostlinou není něco v pořádku. Je vlastně o takové první varování, a pokud ho vyslyšíte včas, nemusíte se o úrodu lahodných červených plodů bát.

Dejte pozor na nízké teploty

Fialové listy na sazenicích rajčat mohou být varováním, že rostlina je v ohrožení a potřebuje okamžitou péči. Ignorování tohoto problému může vést k úhynu. Jednou z nejčastějších příčin vzniku tohoto problému je totiž nízká teplota. Rajčata patří mezi rostliny, které preferují teplejší prostředí. Pokud tedy teplota v jejich okolí klesne na delší dobu pod +15 stupňů Celsia, může jim to způsobit velké problémy. Půda se při nízké teplotě stává méně výživnou, protože tyto rostliny z nemohou kvůli své fyziologii dostatečně asimilovat dusík a fosfor.

A jakmile se teplota dostane pod 12 stupňů Celsia, přestávají kořeny dokonce zcela vstřebávat živiny a rostlina může dokonce zahynout. Chcete-li zlepšit situaci svých sazenic, je třeba je přemístit na teplejší místo. A pro příště si pamatujte, že teplota by v případě pěstování rajčat nikdy neměla být nižší než +20 stupňů Celsia. A jak dlouho trvá náprava stavu? Pokud nebudou mít vaše rostlinky jiný problém, pak by se přibližně po týdnu měly začít zotavovat a růst.

Hnojení rajčat a paprik hrachovou vodou je velmi účinné iZdroj fotografie: Depositphotos

Fialová může souviset i s výživou

Dalším důvodem, proč se u rajčete jedlého (Solanum lycopersicum, synonymum Lycopersicon esculentum Mill.) objevují fialové listy, může být nedostatek živin. Fialový odstín rostlinných pletiv konkrétně naznačuje, že sazenice trpí nedostatkem fosforu a je tedy třeba jí ho dodat. Tento prvek je pro správný růst absolutně nezbytný. Podporuje totiž tvorbu květů a když ho rostlina nedostává, hromadí se v ní antokyan, což způsobuje právě onen fialový odstín listů.

Pro rychlé zotavení sazenic je třeba jim dodat rychle působící hnojiva a zahřát vzduch v jejich okolí pro lepší absorpci živin. Zkontrolujte také, zda s nimi na záhonu nerostou plodiny, jež by je mohly o tuto důležitou látku připravit. Mezi ty nejzákeřnější patří:

 • fenykl,
 • kedlubny,
 • ředkvičky,
 • okurky,
 • tykve,
 • brambory,
 • hrách,
 • červené zelí.
Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojiva s obsahem fosforu

Po akutní první pomoci v podobě profesionálních hnojiv je možné později rajčata přihnojovat i přírodními prostředky. Skvělé jsou například tyto.

 • Rýže – kromě fosforu obsahuje také vitamíny, vápník, železo, draslík, zinek a aminokyseliny.
 • Banánová slupka – obsahuje také vápník, hořčík, draslík, cukry, třísloviny (ochranný účinek proti bakteriím a plísním), saponiny ( ochranný účinek proti škůdcům a nemocem) nebo laktázu (obnovuje úrodnost půdy).
 • Mléko – najdete v něm také vitamíny A, D, E, K a vitamíny skupiny B (B1 a B12). Z minerálních látek se v mléce nachází mj. sodík, draslík, chlor, železo, jód, vápník a hořčík.
 • Dřevěný popel – kromě fosforu obsahuje také železo, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky.

Jak proti fialovým listům rajčat bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články