Geniální zlepšovák pro líné zahrádkáře, jak pěstovat okurky bez práce. Tři jednoduché způsoby zajistí maximální sklizeň

Šťavnaté a křupavé okurky zajistí aplikace hořčičného prášku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky patří mezi nejoblíbenější plodiny zahrádkářů. Nejenom protože se jedná o vskutku chutnou zeleninu obsahující celou řadu vitamínů se spoustou způsobů využití, ale je totiž i velmi dobrou plodinou pro pěstování. Při správných podmínkách velmi dobře roste a plodí, což zaručuje dobrou a bohatou úrodu. Pěstovat se dá dokonce hned několika způsoby a my si dnes představíme tři nejvíce populární mezi zahrádkáři. Vy si tak můžete snadno vybrat ten, který se vám bude nejvíce hodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování na zahradě nebo ve skleníku

Mnohé hned v úvodu nejspíše napadne, kde jinde taky okurky pěstovat, že. Jenže se jedná o metodu, která je účinná jenom a pouze tehdy, když je venku již dostatečně vysoká teplota. Rostlinky okurek totiž patří mezi lehce teplomilné druhy, proto je velmi důležité při venkovní výsadbě vystihnout tu správnou dobu podle počasí. Při nedostatečném teple jsou totiž pak okurky zakrnělé, chuťově nevýrazné a také v malém množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste tedy již zvládli výsadbu okurek do sluníčkem nahřáté půdy, starostlivost je pak úplně běžná. Důležitá je pravidelná zálivka, aby měly okurky odkud čerpat sílu pro růst, a také další základní kroky starostlivosti, jako jsou redukce plevelu a škůdců v podobě hmyzu, občasné přihnojení a také je důležité opět zachytit správnou dobu pro sběr okurek tak, aby byly řádné dozrálé a chutné.

Plastový pytel beze dna

Podle mnohých názorů, je metoda pěstování okurek v plastovém pytli beze dna mnohem účinnější formou než pěstování ve skleníku nebo na otevřeném prostoru. Plastový pytel totiž mnohem lépe udržuje požadovanou teplotu, kterou tato rostlinka ke své prosperitě a správné vitalitě potřebuje. Absence dna navíc kořínkům umožňuje čerpat živiny také přímo z půdy, takže nejsou o nic ochuzené, ale právě naopak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celý postup je náramně jednoduchý a výsledek rozhodně stojí za to. Stačí pouze u požadovaného počtu černých pytlů ustříhnout spodní část. Tyto pytle poté libovolně umístíte podle potřeby a naplníte je vyživenou zeminou. Nakonec pouze zasadíte okurky a nahoru přidáte vrstvu slámy, která ještě napomůže k udržení tepla a rovněž k ochraně rostlinky.

Pěstování v nádobě

Další účinnou možností pěstování okurek, která zahrádkářům přinesla velmi dobré výsledky, je pěstování v libovolné nádobě s objemem zhruba 10 litrů. Nejčastěji se tak jedná o stará zahradní vědra nebo jiné nádoby. Nejenže tak můžete využít i prasklý kýbl, ale také se opět jedná o metodu, díky které okurky porostou jako divé.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Požadovaný kbelík totiž stačí naplnit zeminou, zasadit okurky a umístit kamkoliv na vyvýšené teplé místo. Rostlince se tak bude dařit, a vy ji můžete pěstovat téměř kdekoliv. Klidně i na balkóně nebo terase. Plastová nádoba totiž podobně jako černé pytle dobře udržuje potřebnou teplotu, a rostlinka tak vytvoří pevný a zdravý kořenový základ a bude krásně růst.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články