Jarní hnojení angreštu: K bohatému plození ho nakopne dávka dusíku a vápníku

Pokud na jaře dopřejete angreštu péči ve formě hnojení, můžete očekávat bohatou úrodu. Dodat byste mu měli především dusík a vápník.

Zrající plody angreštu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mezi jedny z nejoblíbenějších bobulovitých keřů na českých zahradách patří angrešt neboli srstka obecná. V zahradnictvích jsou k dostání kultivary s plody bílé, červené, zelené nebo žluté barvy. Ty jsou doslova nabité vitamíny, minerály a cennými kyselinami. Chcete-li si této vitamínové bomby dopřát co nejvíce, měli byste keřům angreštu věnovat odpovídající péči. Ta začíná hned na jaře a spočívá ve správném hnojení.

Kdy hnojit angrešt

Angreštové keře nejsou na údržbu náročné, dopřejete-li jim ale péči v podobě hnojení, budete se radovat z mnohem větší úrody. Velice důležité je především hnojení angreštu na jaře (než začne kvést). Touto dobou keře – především ty starší tří let – potřebují dávku dusíku. Tu jim můžete dopřát v podobě dusičnanu vápenatého, který v obchodech najdete pod názvem ledek vápenatý. Díky němu se angrešt bude správně vyvíjet a vy se tak dočkáte keřů obsypaných plody (nesmíte však zapomenout ani na správný řez).

Ledek milují skoro všechny plodiny

Dusičnan vápenatý neboli ledek patří mezi minerální hnojiva a v zahradě má široké spektrum využití. Má vysoký obsah dusíku (minimálně 15 %), což ocení valná většina plodin v zahradě – od zeleniny, přes keře až po ozdobné rostliny nebo trávník. Vyhýbat byste se mu měli jen v případě kyselomilných rostlin, jako jsou azalky, rododendrony nebo borůvky, neboť ledek obsahuje také vápník, který kyselost půdy snižuje. Ledek vápenatý se hodí také k hnojení na list.

Hnojení angreštu iZdroj fotografie: Depositphotos

Jarní hnojení angreštu si žádá ledek

Mezi látky, které si angrešt na jaře žádná nejvíce, patří dusík. Při jeho nedostatku rostliny špatně rostou a poté málo plodí. Ledek se často používá rozpuštěný ve vodě, kterou se rostliny zalévají. Při jarním hnojení angreštu si ale vystačíte s rozhozem hnojiva kolem keřů. Rozhazujte stejnoměrně a na celou plochu pod rostlinou, hnojivo jen v blízkosti kmene nestačí. Poté ledek zapracujte do půdy a v ideálním případě přisypte kompostem. Jarní vláha už se postará o to, aby se živiny dostaly až ke kořenům.

Jak sázet a pečovat o bobulovité keře

Jak na jaře hnojíte angrešt a jiné keře?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články