Abyste pro své papriky mohli vybrat to nejvhodnější hnojivo, musíte vědět, co přesně tyto rostliny v konkrétní fázi růstu potřebují. Takto nikdy nesáhnete vedle.
Práce na zahradě patří mezi nejuspokojivější činnosti. Odměnou za všechen váš čas a úsilí je vám lahodná úroda. Než ale kopnete do záhonu, měli byste mít pod palcem všechny potřebné informace. Ty vám mohou usnadnit spoustu práce a ušetřit čas. Vhodnými hnojivy můžete podpořit růst paprik a v létě se těšit z opravdu bohaté sklizně.
Otestujte půdu v záhonu
Při výběru správné hnojící směsi si nejprve zkontrolujte pH půdy v záhonu. Podle jednoduchého testu zjistíte, zda se jedná o kyselé nebo zásadité prostředí. Rostlinám paprik se dobře daří spíše v neutrální půdě, takže naměřené hodnoty pH by se měly pohybovat mezi 6 – 7. Podle půdního testu zjistěte aktuální stav a vhodnými hnojivy upravte tak, abyste dosáhli této požadované hodnoty.
Nejdůležitější prvky pro růst paprik
Mezi základní prvky, bez kterých se žádná rostlina neobejde, patří dusík, fosfor a draslík. Dusík zodpovídá za regulaci fotosyntézy, která podporuje tvorbu a růst listů. Fosfor pomáhá zpracovávat sluneční energii. Díky tomu se mohou kořeny dobře vyvíjet. Draslík je důležitou složkou ovlivňující pohyb vody a živin. Bez těchto tří prvků vám žádná rostlina prospívat nebude.
Další důležité živiny
Tyto živiny potřebují papriky v menším množství, přesto jsou pro jejich růst neméně důležité. Vápník vytváří enzymatické reakce, které pomáhají zpracovávat živiny, a navíc pomáhá posilovat buněčné stěny v listech a stoncích. Hořčík umožňuje tvorbu chlorofylu, který je potřebný při fotosyntéze. Sírou můžete rostlinu vyživit a ochránit před napadáním škůdců nebo vznikem chorob a plísní. Umožňuje však také produkci aminokyselin, vitamínů a enzymů.
Nejvhodnější hnojiva pro papriky
Těmto rostlinám se bude skvěle dařit, pokud jejich půdu budete pravidelně obohacovat vyzrálým kompostem. Můžete si z kompostovací hmoty vyrobit tekutou směs, kterou papriky jednou za pár týdnů zalejete. Obohatit tekuté hnojivo lze také mykorrhizními houbami, které usnadňují trávení a vstřebávání živin z půdy.
Další výživnou směs si můžete vyrobit smícháním libovolného univerzálního hnojiva rozpustného ve vodě s epsomskou solí. Pro její výrobu smíchejte 1,5 polévkové lžíce soli se třemi lžícemi univerzálního hnojiva a zalejte 11 litry vody. Tuto směs aplikujte ke kořenům rostlin, aby se dostala až ke spodním kořenům. Po každých 30 dnech můžete tuto výživu na rostliny paprik zopakovat.