Rybíz bude plodit jedna báseň, dopřejte mu hnojení draselnou solí

Rybízové keře patří mezi oblíbence letní sezóny. Malé šťavnaté bobulky skvěle chutnají, a navíc jsou plné vitamínů. Abyste zvětšili příští úrodu, pohnojte keř tímto hnojivem.

Keř rybízu se dá snadno namnožit, postačí vám jen plastový kelímek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brzy na jaře se na ovocném keři objeví první pupeny, které v dubnu pučí a větve obrůstají listy. Ještě předtím, než keře rybízu vykvetou, je potřeba rostliny přikrmit dostatečnou dávkou potřebných živin. Takto podpoříte růst a vývoj mladých výhonků, díky kterým bude vaše úroda v létě opravdu bohatá. Užijte si sezónu plnou lahodných plodů a přikrmte rybíz tím nejlepším hnojivem.

Vhodná hnojiva pro rybízový keř

Na jaře je pro správný vývoj keře důležité dodat rostlině především minerální látky. Zejména se jedná o fosfor a draslíku, které ovlivňují vývoj keře a budoucí výnos plodů. Pokud jste na podzim půdu okolo keře nepohnojili, dodejte potřebné živiny hned ze začátku jara. V opačném případě můžete s dalším hnojením počkat až do léta.

Pohnojte rybíz draselnou solí

Toto hnojivo obsahuje 40 % oxidu draselného. Skvěle se rozpouští ve vodě a využít jej můžete v jeho tekuté formě. Pokud je půda okolo keře příliš promočená, můžete jej jednoduše nasypat na její povrch. Hnojivo nemusíte dále nijak zapracovávat, abyste nepoškodili kořeny rybízu.  Na jeden keř spotřebujete přibližně 30 g draselné soli.

Hnojení rybízu škrobem ho může pomoci správně nastartovat iZdroj fotografie: Piqsels

Použijte dusičnan draselný

Tato směs obsahuje 14 % dusíku a 44 % oxidu draselného. Tímto hnojivem dodáte keři potřebné složky, které podpoří růst mladých výhonků i tvorbu silného kořenového systému. Použít tuto směs můžete jak v sypké, tak kapalné podobě. Vhodný způsob použití vybírejte podle venkovních podmínek a množství srážek. Pokud je půda suchá, rozpusťte směs ve vodě a keř vydatně zalejte.

Obohaťte půdu superfosfátem a popelem

Fosfátové hnojivo se běžně používá v sypké směsi ve formě granulí nebo v tekutém stavu. Toto hnojivo je velmi snadno vstřebatelné kořeny rostlin a neokyseluje půdu. Dřevěný popel zase slouží jako přírodní hnojivo, které dodá vašim rostlinám fosfor a draslík. Navíc dokáže popel snížit kyselost půdy. Obsah živin a dalších prospěšných látek závisí na typu dřeva, ze kterého je popel vyroben. Jednotlivá hnojiva nikdy nekombinujte a vždy mezi nimi dodržujte časovou prodlevu alespoň 15 dnů.

Jak na jaře prořezat větve rybízu

Čím hnojíte rybízové keře na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články