Jen 2 lžíce škrobu na jaře pod rybíz a vysněné úrodě jste zase o něco blíže

Abyste rybízové keře po zimě probrali z dlouhého spánku a nastartovali jejich další růst, nasypte ke kořenům dvě lžíce škrobu.

Prořezávání rybízu po sklizni: V příští sezóně bude rodit 2krát více i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velikých a sladkých bobulí rybízu dosáhnete, pokud na jaře přihnojíte keře tímto práškem. Věnujte svým rybízům tu nejlepší péči a všechen čas i práce se vám v létě zúročí. Odměnou vám bude bohatá úroda. Díky tomuto prášku se můžete těšit na keře obsypané lahodnými plody. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.

Jak na jaře ošetřit rybíz

Po zimním období je načase zkontrolovat stav rostlin na zahradě. Ovocné stromy a keře byste měli důkladně prostříhat. Cílem je odstranit všechny uschlé, poškozené a nemocné větve, aby se případná nákaza nerozšiřovala i na okolní rostliny. Jakmile máte rostliny takto ošetřené, je na čase přidat vydatnou zálivku.

Vyživte rybíz obyčejným škrobem

Pokud na jaře nasypete ke kořenům rybízových keřů trochu bramborového škrobu, můžete tím doplnit do půdy potřebné živiny, které vám v létě zajistí velké a sladké bobule. Stačí jednoduše nasypat ke kořenům dvě polévkové lžíce tohoto prostředku a opatrně zapracovat pod povrch. Keř je následně vhodné zalít vodou, a tím zajistit distribuci živin až ke spodním kořenům.

Nálev ze škrobu pro rybíz

Tekuté hnojivo si můžete snadno vyrobit tím, že dvě polévkové lžíce bramborového škrobu zalijete třemi litry vody. Směs důkladně promíchejte, aby se škrob ve vodě zcela rozpustil. Ještě lepších výsledků docílíte, pokud hnojivo obohatíte dřevěným popelem.

hnojení rybízu škrobem iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo ze škrobu a popela

Obě tyto složky stimulují růst větví a podporují celkové zdraví keře. Díky této směsi budou plody rybízu velké a šťavnaté. Pro jeho přípravu nejprve v hrnci smíchejte 200 – 300 g bramborového škrobu se 3 l vody a povařte několik minut na mírném plameni. Poté nechte směs vychladnout a nařeďte 10 l vody. Přidejte hrnek popela a pořádně zamíchejte. Připravený nálev můžete ihned aplikovat.

Jakmile začnou plody rybízu dozrávat, potřebují ve větší míře zásoby draslíku, fosforu a dusíku. Abyste jim tyto prvky v dostatečné míře doplnili, nasypte do kyblíku 3 litrové sklenice popela a zalejte vodou téměř po okraj. 2 dny nechte směs odstát, a následně nařeďte s vodou v poměru 1:10. Každý keř zalijte 2 – 4 kyblíky tohoto hnojiva.

Jak prořezávat rybíz od výsadby do plné plodnosti

Čím podporujete růst rybízu na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články