Obří hlávky oblíbeného českého zelí potřebují tohle správné hnojení – pak je budou závidět sousedé z široka daleka

Hlávkové zelí potřebuje dobré hnojení, jinak nebude jeho úroda stát za nic a bude se jen velmi špatně uskladňovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hlávkové zelí patří mezi velmi často pěstované a oblíbené plodiny. Jde o jednu z forem vyšlechtěné brukve zelné (Brassica oleracea). Mezi další vyšlechtěné varianty patří hlávková kapusta, kedluben nebo květák. Naopak čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis) spadají do zcela jiné rodiny.

Hnojení hlávkového zelí

Pokud chcete své zelí před sklizní pohnojit správně, pak vsaďte na šikovné pomocníky, ověřené už praxí našich babiček. Během růstu tak mladé zelí potřebuje dusíkaté hnojivo. Chcete-li ho proto přihnojit touto složkou (obvykle do měsíce po výsadbě), pak rozpusťte 1 polévkovou lžíci dusičnanu amonného v 10 litrech vody nebo si místo něj připravte nálev z různých pozitivně působících bylinek a plevelů (skvělé jsou kopřivy, pampeliška, kontryhel apod.).

Když se začnou vyvíjet velké zelné hlávky, tak svůj záhon postříkejte bórem. Můžete vsadit na speciální hnojivo nebo použít kyselinou boritou, pokud ji ještě doma máte. A jak na to? Rozpusťte 1 lžičku kyseliny borité v 1 litru vroucí vody a přidejte do 10 litrů vody. Tímto roztokem přelijte řádky zelí nebo ho aplikujte jako postřik na listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o hnojení zelí

Veškeré hnojení vašeho zelného záhonu by mělo být zastaveno asi 30 až 45 dní před sklizní kořenových plodin. Ještě o měsíc dříve je třeba z hnojiva vyřadit také dusík, jehož nadbytek může bránit vyzrávání hlávek, což se později projeví na jejich horší skladovatelnosti. A něco takového byste zcela jistě riskovat nechtěli.

Pěstování zeleniny na zahradě je možné i bez rytí záhonů. Pokud si chcete příští rok ušetřit práci, vyzkoušejte to a naučte se ten správný postup

Jaké jsou vaše tipy pro vypěstování těch největších hlávek zelí v domácích podmínkách?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články