Srpnové hnojení brambor je poslední záchranou optimální úrody: Existuje jen jeden způsob, jak ho provést

Aby byla úroda brambor opravdu bohatá, je třeba vaše pole v srpnu řádně přihnojit. Brambory zesílí a zvětší se.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hnojení je pro maximální úrodu důležité, a to platí i pro oblíbený lilek brambor, jinak podle učebnic zvaný též brambor obecný nebo třeba také (méně často) brambor hlíznatý (Solanum tuberosum). Dobře zvolené hnojivo akceleruje růst, a také umožňuje zvýšit odolnost rostlin proti chorobám, škůdcům i špatnému počasí. Hnojivo se volí podle několika faktorů. V zásadě se však obvykle vybírá podle typu půdy a množství mikroživin v ní.

Čím hnojit brambory

A samozřejmě nelze zapomenout ani na účel, ke kterému budou plodiny využívány. Jinak se totiž hnojí brambory určené pro konzumaci lidmi, jinak ty, určené pro zvířata, a jinak se hnojí třeba ty, určené pro dlouhodobé uskladnění. Je také důležité zvolit správné množství hnojiva, jinak nikdy nebudete s úrodou spokojeni. Problém může znamenat jak příliš slabé pohnojení, tak i příliš mnoho hnojiva.

Aby byla úroda brambor maximální, potřebují rostliny dostatečné množství několika důležitých prvků. V hnojivech se tedy zaměřte především na obsah:

  • vápníku,
  • hořčíku,
  • síry,
  • mědi,
  • bóru,
  • dusíku,
  • fosforu,
  • draslíku,
  • manganu,
  • molybdenu
  • a zinku.

Pro optimální výživu je obvykle nutné kombinovat organické a minerální hnojení. Všeobecně platí, že dusík působí na růst natí, a proto se obvykle aplikuje na jaře. Později se hodí spíše síran amonný. Jeho použití však má svá specifika. Je totiž nutné myslet na to, že dokáže přispět k okyselení půdy. Na pole, kde je hodnota kyselosti na hraně, se proto příliš nehodí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak aplikovat hnojivo na brambory

K hnojení brambor se nejčastěji používají jednosložková, méně často pak vícesložková hnojiva. Posledním měsícem, kdy je možné brambory přihnojit, je srpen. Platí to pro ty odrůdy, které se sklízí v říjnu. Rané brambory se hnojí mnohem dříve a ideální je pro ně dusičnan vápenato-amonný nebo dusičnan amonný. Samotné hnojení není těžké. Budete potřebovat 10 litrů vody a 1 lžíci síranu amonného. Dobře ho rozmíchejte a aplikujte a brambory – a to nejlépe postřikem.

Takto totiž využijí živiny nejlépe. Klasická zálivka je samozřejmě také možná, ovšem mějte na paměti jednu věc – jakmile brambory odkvetou, nesmíte již do jejich okolí bezprostředně mechanicky zasahovat, zarazilo by to jejich vývoj. Nikdy tedy neaplikujte hnojiva, která je nutné zarýt nebo jinak zapracovat do půdy. Za tuto péči se vám brambory velmi brzy odvděčí velkou úrodou.

Proč si dávat pozor na dusík

Ale vraťme se ještě na chvíli k oblíbeným dusíkatým hnojivům. Proč je vlastně jejich přítomnost v aktuálním období spíše na obtíž? Nadbytek dusíku totiž bramborám opravdu neprospívá a může vést mimo jiné i k náchylnosti hlíz k mechanickému poškození, případně může zapříčinit i nežádoucí ztmavnutí dužniny. Ovšem i přehnojení draslíkem může zhoršit kvalitu brambor, tak pozor na to.

Podívejte se na sklizeň brambor při oblíbeném pěstování v pytlích

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro každoroční bohatou sklizeň brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články