Hnojivo, po kterém česnek touží: Cibule a hřebíček zařídí rychlý růst a obří palice

Když česnek skomírá a vadne, je třeba co nejrychleji zakročit. Připravte mu účinný lék z několika kusů cibule a hřebíčku.

Záhon s klíčícím česnekem i Zdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
                   

Čas od času se s tím setká každý zahradník – těšili jste se na bohatou úrodu, ale rostlinky česneku místo toho skomírají a vadnou, listy žloutnou a o velkých stroužcích nemůže být ani řeč. Na vině mohou být choroby, škůdci i prudké změny počasí, jak píše web 1T.

Zrevidujte své postupy

V prvním případě se zamyslete nad tím, zda se česneku dostává dostatek vláhy. Pokud jste si jisti, že skomírá i přes dostatečnou zálivku, dopřejte mu účinný lék. Zapomeňte na drahá průmyslová hnojiva a vsaďte raději na přírodu – česnek vrátí podle webu iReceptář mezi živé cibule a koření.

Aby pokojovky rostly a kvetly jako o závod: Skvělým boosterem je lžička sušeného česneku

Když česnek vadne, pomůže cibule

Cibule a hřebíček jsou přírodní antibiotika, která prospívají nejen lidem, ale i rostlinám. Pokud vaše rostliny vadnou, připravíte z nich jednoduše zálivku, která je zase postaví na nohy. Oloupejte tři malé cibule (moje známá zahradnice mi poradila, že čím štiplavější budou, tím více prospěšných látek obsahují) a do každé z nich zapíchněte čtyři kousky hřebíčku. Nakonec vše zalijte dvěma litry vody a nechte po dobu 24 hodin louhovat. Po uplynutí této doby rozmixujte a doplňte tolik vody, aby výsledkem byly tři litry tekutiny.

Před samotným hnojením je potřeba koncentrát rozředit – jednu sklenku přípravku rozmíchejte v pěti litrech vody. Každou rostlinu zalijte půl litrem tekutiny a dbejte při tom na to, abyste zbytečně nenamočili listy. Hnojte jednou za měsíc vždy ve večerních hodinách. Výsledky budou znát již po prvním použití – česnek oživne a začne rychleji růst.

Pokud česnek před výsadbou namoříte, pak se nemusíte útoků různých nemocní a škůdců obávat iZdroj fotografie: Pixabay
Skomírající česnek dokáže zarmoutit každého zahradníka. Účinný lék pro něj však máte vždy po ruce, zachrání ho cibule a hřebíček

Úrodu dokáže zdecimovat plíseň

Strašákem všech pěstitelů okurek je padlí a jiné plísňové choroby. I s těmi vám dokáže pomoci obyčejná cibule, stačí si z ní připravit výluh. Několik malých cibulí zalijte pěti litry vroucí vody a nechte jeden den louhovat. Nakonec směs sceďte, rozřeďte čistou vodou v poměru 1:3 a přelijte do lahve s rozprašovačem. Napadená místa ošetřujte vždy navečer, kdy již nesvítí přímé slunce. Proti plísním můžete svou zahradu ochránit i postřikem z mléka a mýdla, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak se o svůj česnek staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články