Aby pokojovky rostly a kvetly jako o závod: Skvělým boosterem je lžička sušeného česneku

Chcete-li, aby vaše pokojové rostliny kvetly jako nikdy dřív, posilněte je přírodním antibiotikem – česnekem.

i Zdroj fotografie: John Phelan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek je plodinou s mnoha prospěšnými účinky na lidské zdraví. Je bohatý na živiny, jako je železo, vápník, fosfor, selen, hořčík, a vitamíny C, K a B. Obsahuje allicin, přírodní sloučeninu s antibakteriálními a fungicidními účinky, která stojí i za jeho štiplavou chutí a vůní. Díky němu budete zdravější nejen vy, ale i vaše pokojové rostliny, které lžička sušeného česneku posílí, ochrání před chorobami a popostrčí k bohatému kvetení.

Česnek zbaví rostliny škůdců i plísní

Čas od času mohou pokojové rostliny napadnout škůdci nebo choroby, a to i přes to, že jim věnujete maximální možnou péči. Mezi nejčastější nezvané návštěvníky květináče patří svilušky, smutnice, molice, třásněnky, ale objevit se mohou i mšice. Vyhnat je dokážete i bez použití speciálních chemických přípravků – vyrobte si česnekový repelent, a tím rostliny postříkejte. Ten můžete klidně použít i v boji se škůdci v zahradě nebo ve skleníku.

Přidejte sušený česnek do květináče

K vyživení rostlin můžete použít jak mletý sušený česnek, tak stroužek čerstvého, který nejprve najemno nasekáte. Lžičku česneku poté smíchejte s trochou vlhké zeminy, dokud nevznikne jednolitá hladká směs. Tu zapracujte do povrchu půdy v květináči. Dejte pozor, abyste při tom nepoškodili kořeny rostliny. Ošetření uvítají především pokojovky náchylné k plísním. Pokud je však rostlina napadená plísní ve velkém, zvažte její přesazení. Hnojení česnekem také neprovádějte příliš často, kvůli přebytku látek by mohla utrpět šok.

Kvetoucí pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Česnek zařídí bohaté květy

Stejně dobře poslouží i česnekový roztok, kterým rostliny jednoduše zalijete. Použít můžete sušený česnek, ale i čerstvý, a to včetně slupek. Lžičku mletého česneku nebo několik rozmačkaných stroužků čerstvého zalijte teplou vodou, nechte jeden den macerovat a poté sceďte. V případě, že jste použili čerstvý česnek, hotový roztok ještě zřeďte vodou v poměru 1:5. Před použitím česnekové vody nezapomeňte rostliny zalít obyčejnou vodou. Zálivku ocení především orchideje, které vás za ni odmění bohatým kvetením.

Jak pečovat o šplhavici, nenáročnou pokojovou rostlinu

Jaké jsou vaše tipy v péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články