Nadpozemskou úrodu brambor si lze pojistit osvědčeným domácím hnojivem. Připraví ho i začátečník

Vyživte své brambory správně – optimální hnojivo jim umožní dozrát v obří velikosti a s maximálním množstvím živin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory je vhodné pohnojit i teď. Právě přísun živin v tomto období se postará o velké výnosy a bohatou úrodu, díky níž budete mít sklep plný chutných okopanin až do jara. A jako bonus vás nebude tato výživa vůbec nic stát – snad jen trochu času a trpělivosti. Vyzkoušejte léty prověřený recept.

Kopřivová jícha na brambory

A jak toto hnojivo připravit? Je to jednoduché. Z 1/3 naplňte vhodný kbelík kopřivami, zalijte vodou a nechte vylouhovat. Pro lepší výsledek můžete přidat i cibulové nebo banánové slupky, které hnojivu dodají větší finální množství živin. Poté nechte jíchu uležet po dobu 5 až 7 dnů. Měla by pěnit a vydávat charakteristický zápach. Jakmile ovšem pěna zmizí, je vše hotovo a vy můžete začít hnojit brambory.

Nejdříve jíchu přeceďte. A pamatujte si, že každé dva litry jíchy je třeba zředit 10 litry vody. Do tohoto množství poté přidejte ještě 1 polévkovou lžíci amoniaku a 0,5 lžičky peroxidu vodíku (z lékárny). Všechny tyto složky dohromady nejen urychlují růst rostlin, ale dodávají jim také obrovský přísun živin. Brambory budou velké, šťavnaté a chutné!

Hnojení brambor kopřivami

Zbývá ještě určit správné množství tohoto hnojiva. Pod jednu rostlinu nalijte asi 1 litr hotového hnojiva. Tímto způsobem můžete brambory přihnojit ještě 2 až 3krát za sezónu (první hnojení může proběhnout už v květnu nebo v červnu). A kromě brambor se tato výživa hodí například i pro cukety nebo jinou plodovou zeleninu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dost možná vás však netrápí ani tak nedostatečná výživa brambor, jako spíše škůdci. S mandelinkami si naštěstí dokáže poradit celá řada domácích prostředků. Osvědčený je postřik z chilli papriček nebo z hořčičného prášku. Kupodivu však nesnáší i svůj vlastní zápach. Pokud tedy jeden den posbíráte mandelinky a na šest dní je naložíte do vody, vyženete poté tímto postřikem z pole všechny zbývající.

Návod na výrobu kopřivové kejdy alias jíchy pěkně krok za krokem

Jaké jsou vaše triky pro rekordní úrodu brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články