Pomocník humát draselný: Pár kapek do sudu s vodou a úroda bude znatelně větší

Nevypadá-li úroda v zahradě podle vašich představ, můžete to jednoduše napravit. Vylepšete zálivku trochou humátu draselného a postavte rostliny na nohy.

Zalévání záhonu se salátem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každý zahradník touží po bohaté úrodě zeleniny i ovoce. Docílit toho ale není vždy jednoduché, péči o rostliny často komplikují škůdci, choroby a nepříznivé počasí. V posledních letech jsou to především extrémně teplá a suchá léta, která ne všechny rostliny přežijí, a pokud ano, plodí velmi málo. Pomoci v takovém případě může rašelina – konkrétně humát draselný.

Humát prospívá lidem i rostlinám

Humáty jsou organické látky, které vznikají rozkladem rostlinných zbytků. Přirozeně se vyskytují v půdě, rašelině nebo hnědém uhlí. Díky velkému množství antioxidantů, enzymů a dalších prospěšných látek mají své místo v medicíně i kosmetickém průmyslu. Stejně prospěšné jsou však i pro rostliny, proto se používají jako přísada půdních hnojiv. Mají pozitivní vliv na úrodnost půdy, stimulují růst kořenů a rostliny díky nim lépe vstřebávají živiny a odolávají stresovým situacím, jako je například přespříliš horké léto nebo mrazíky.

Humát draselný – pomocník v horkém počasí

V období sucha se rostliny neobejdou bez dostatku draslíku. Ten jim pomáhá v procesu fotosyntézy, nasazování květů a dozrávání plodů a v neposlední řadě rostlinám usnadňuje přežívání v horkém počasí. Ne všechna draselná hnojiva se však hodí pro každý druh zeleniny (například rajčata a papriky citlivé na chlór nesnesou draselnou sůl). Výjimkou je humát draselný, který je přírodní a prospěje všem druhům zeleniny i bobulovitých keřů. Seženete ho buď v podobě tmavě hnědé, husté tekutiny nebo ve formě prášku.

Obří úroda rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na hnojení humátem draselným

Chcete-li posílit imunitní systém rostlin, ochránit je před horkem a dočkat se bohaté úrody, připravte pro ně zálivku obohacenou o humát draselný. Do sudu s vodou (pokud zachytáváte dešťovku, tím lépe) přidejte pět polévkových lžic humátu a zamíchejte. Rostliny vzniklým roztokem zalijte v ranních nebo večerních hodinách. Kromě období květu můžete humát draselný použít i jako hnojivo na list – v takovém případě jen rozmíchejte v 10 litrech vody 3 ml přípravku a vyhněte se hnojení na přímém slunci.

Jak na správné kompostování organických zbytků

Jaká hnojiva upřednostňujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články