Dědovo tajemství velkorysé sklizně okurek: Zařídí největší úrodu za posledních 10 let a žádná nebude hořká

Na zahrádkách jsou okurky velmi oblíbené – aby hojně plodily, nemusíte se uchylovat k extrémně drahým hnojivům z obchodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená okurka (botanicky se tato rostlina přesně nazývá okurka setá – Cucumis sativus) je rostlina patřící do známé čeledi tykvovité (Cucurbitaceae)‎. Rostliny z této čeledi jsou známé tím, že potřebují mnoho živin a opravdu tomu tak je. Ne vždy je však nutné sahat po hnojivech přímo z obchodu.

Domácí hnojivo na okurky

Tato plodová zelenina toho ke své spokojenosti potřebuje hodně. Ale většinu potřebných látek jí dodají dvě ingredience – mléko a jód. Stačí je jen aplikovat v tom správném poměru. A jaký to je?

  • Použijte 30 kapek jódu například z lékárny
  • a smíchejte v kbelíku s jedním litrem mléka
  • a deseti litry vody.

Hotový roztok poté jednoduše přelijte do láhve s postřikovačem a aplikujte na listy svých okurek ve skleníku nebo na záhonku jednou za 10 dní. Tím dodáte okurkám všechny potřebné živiny a jako bonus je ochráníte před škůdci a chorobami. Mléko totiž vytvoří na listech tenký ochranný film. Počítejte pouze s tím, že za horkých dní dokáže tato směs velmi nepříjemně zavánět.

Okurky ochrání i jedlá soda

Ale k ruce si můžete vzít i dalšího pomocníka – je jím obyčejná jedlá soda. Ta totiž také může být prevencí nejrůznějších chorob a škůdců na zahradě. Tato extra levná substance vás například ochrání před roztoči, mšicemi a závažnými a obávanými nemocemi, jako je například rychle se rozvíjející padlí, antraknóza nebo zákeřná černá bakteriální skvrnitost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však okurky postříkáte správně namíchaným roztokem sody, nebudou se vás tyto potíže týkat. A jak na něj? Stačí jednoduše 2 polévkové lžíce rozpustit v 10 litrech vody. Poté tento roztok aplikujte na okurky každých 7 dní, a to zejména po dešti nebo během dní, kdy počasí zdraví vašich okurkových porostů právě nepřeje.

Vaše okurky mohou na vitalitě ohrožovat také mšice. Naučte se, jak je ze zahrady vypudit přírodními prostředky

Jaké jsou vaše osvědčené každoročně uplatňované tipy pro optimální hnojení okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články