Ingredience z kuchyně vyženou ze zahrady škůdce naprosto bez chemie. Málokdo je však umí správně použít

                   

Léto není jen dobou čilého pěstování, ale také nájezdů mnoha škůdců či chorob. Stačí jen pár deštivých dní a na problémy je zaděláno. Pokud však budete mít po ruce třeba hořčici, sůl, Coca-Colu, kvasnice nebo jedlou sodu, pak vás žádná nepříjemná situace nezaskočí. Musíte jen vědět, kdy a jak je správně použít. A právě s tím vám pomůžeme.

Coca-Cola se uplatní proti mšicím i slimákům

Také vás na zahradě trápí tito nevítaní návštěvníci? Udělejte s tím něco jednou provždy. Pokud se objeví mšice, pak jednoduše do rozprašovače nalijte pravou Coca-Colu a aplikujte ji na květiny, ovoce či zeleninu. Postřik opakujte podle potřeby. A jestliže vás trápí slimáci, pak na zahradě zakopejte několik sklenic s touto tekutinou a použijte je jako pasti. Nezvané návštěvníky pak už stačí jen vybírat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hořčičné semínko nahradí všechny insekticidy

Vezměte 100 gramů semen hořčice, pomelte je nadrobno a poté je smíchejte s deseti litry vody. Získáte tak základ opravdu silného prostředku proti plevelům, před použitím ho však nařeďte v poměru 1:1, abyste si nepopálili rostliny. Působí proti mšicím a dalším savým samozvancům. Prášek z hořčice pak odpudí i slimáky, stačí ho obsypat okolo choulostivých rostlin.

Ovšem pokud potřebujete aplikovat postřik z hořčice na opravdu velkou plochu listů s hladkou spodní stranou, budete muset zvýšit jeho přilnavost. V tom vám pomůže 40 gramů mýdla. Žádní škůdci se tak před vámi neschovají. Aplikujte ho ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle potřeby opakujte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kvasnice se v zahrádkářství uplatní univerzálně

Především jde o skvělé hnojivo, takže pokud jste je až doteď používali jen na pečení, raději si je pořiďte do zásoby. Umí totiž zlepšit půdní mikroflóru a zbaví vaše záhonky patogenů. A jak je použít? Připravte si půl kila kvasnic a rozmíchejte je ve 2,5 litrech teplé vody. Těsně před použitím pak použijte ředění 1:10. Jde o univerzální hnojivo opravdu pro celou zahradu.

A stejným způsobem lze použít i droždí sušené, musíte však upravit poměr. Tentokrát vám bude na 10 gramů sušeného droždí stačit 10 litrů teplé vody. Po dvou hodinách už můžete roztokem zalévat, jen ho ještě zřeďte vodou v poměru 1:5. Jde o ideální prostředek pro papriky, lilek nebo třeba rajčata. Ke každé rostlině by měl přijít asi litr tohoto elixíru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sůl ocení červená řepa i ovocné stromy

Zasolování půdy sice rostlinám obvykle neprospívá, ovšem když se tento minerál aplikuje správně, může naopak značně pomoci. A jak tedy na to? V desetilitrovém kbelíku rozmíchejte jednu vrchovatou lžíci soli a nalijte k červené řepě. Nejdříve ve fázi sazenic a poté měsíc před sběrem. Bude mnohem sladší.

Stejným roztokem ošetřete také ovocné stromy, jen ho pro změnu aplikujte do rozprašovače. Pokud se vám to povede ještě předtím, než se jejich pupeny rozvinou, ochrání je před všemi plísňovými chorobami. A jedna lžíce soli v pěti litrech vody je skvělým roztokem proti padlí (Sphaerotheca mors-uvae) na cibuli. Aplikujte ho preventivně podle potřeby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedlá soda má na zahradě celou řadu využití

Rozhodně se nehodí jenom do pečení. Ideální je třeba proti plísni šedé (Botrytis cinerea), jež často napadá plody vinné révy. Plody před fází zrání jednoduše postříkejte roztokem z 10 litrů vody a 75 gramů jedlé sody. Navíc tímto způsobem zvýšíte v bobulích i obsah cukru. A když už budete v té aplikaci, přiberte i ovocné stromy nebo zelí a kapustu, tady zase jedlá soda působí proti housenkám.

Kefír jako životabudič pro okurky

Kefír, syrovátka nebo jogurt se nehodí jen pro dobré zažívání, pro použití v ekologické zahradě jsou vzájemně zastupitelné. A na co se hodí? Jeden litr kefíru naředěný pěti litry vody vám poslouží jako skvělý postřik proti padlí na rybízu, angreštu apod. A pokud ke stejnému množství kefíru přidáte 500 ml Coca-Coly (či Pepsi) a 10 litrů vody, pak si rázem namícháte perfektní prostředek proti padlí na rajčatech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento roztok používejte od června. Ve hře však nejsou jen účinky kefíru proti houbovým chorobám a plísním. Kefír totiž můžete použít i jako perfektní hnojivo a to zejména na jahody. A jak ho připravit? Zřeďte litr kefíru pěti litry vody a použijte na jahody či na rajčata. Uvidíte, že porostou jako splašené.

Mléko pomůže zejména okurkám

Potýkáte se s předčasným žloutnutím listů této oblíbené plodové zeleniny? Předejděte tomu včas a použijte zálivku z jednoho litru mléka, 30 kapek jódu a dvou lžic tekutého mýdla. To vše smíchejte s deseti litry vody a aplikujte rozprašovačem přímo na listy. Proti padlí pak smíchejte jeden litr odstředěného mléka s devíti litry vody a přidejte 10-12 kapek jódu. Aplikujte za pomoci postřikovače.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články