Jahod bude letos požehnaně, stačí použít ke hnojení droždí

O jahody je třeba se umět dobře postarat. Pokud jim dáte tu správnou výživu, pak určitě neprohloupíte – stačí jim droždí.

Proč jahody kvetou, ale nerostou žádné plody i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se chystáte jahody teprve sázet, nevadí to. Myslete však na to, že budou potřebovat mnohem více podpory, než kdybyste je půdě svěřili na podzim. Než se pustíte do samotné výsadby, věnujte čas výběru správného místa. Velmi dobře se těmto rostlinám daří v záhonech, kde předtím rostl hrách, melouny, fazole, dýně, salát, kopr nebo petržel.

Kam vysazovat jahody

Dobrými předchůdci jsou ale také řepa, mrkev, česnek nebo cibule. Tyto druhy nejsou napadány stejnými škůdci, takže snížíte riziko, že vaše sazenice po výsadbě napadnou. V dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři jsme radili pro zlepšení mikrobiomu v půdě použít dřevěný popel.

Zhruba tři týdny po výsadbě jahody pohnojte droždím, jak doporučuje web NašeZahrada. Na přípravu optimálně sestaveného hnojiva budete potřebovat:

  • 50 gramů čerstvého droždí
  • 1 litr teplé vody
  • 1 polévkovou lžíci cukru

Smíchejte všechny složky dohromady a nechte je jeden den odstát, aby se směs vyluhovala. Před použitím toto hnojivo zřeďte vodou v poměru 1:5 a aplikujte jako zálivku na zem kolem každého jahodového keře (ale vyhněte se aplikaci na samotné rostliny – já si pozor nedala zkroutily se mi některé listy). Hnojení opakujte jednou za měsíc, a to až do konce sezóny – a totéž opakujte v dalším roce. Živiny z droždí u jahod nastartují rychlý růst a podpoří jejich imunitu, jak potvrzuje i magazín iReceptář.

Důvod, proč lidé dávají jahody do slané vody, má překvapivé účinky

Jak hnojit staré jahody

Ve třetím roce je nutné mírně upravit přístup k výživě. A jak? Použijte 2 kg kompostu nebo hnoje, 100 g superfosfátu a 20 g síranu draselného pro udržení zdraví a vitality jahodníků. Čtvrtým rokem se ve stejném termínu doporučuje podobný přístup. Aplikujte 100 gramů superfosfátu a 12 gramů síranu draselného, přičemž se zaměřte na rovnoměrné rozložení a důkladné zapravení.

Během října je vhodné jahodníky pohnojit docela obyčejným dřevěným popelem iZdroj fotografie: Freepik
Aby vám letos jahody plodily přímo maximálně, pak se o ně musíte správně postarat. I ty, které jste zasadili letos, vás mohou potěšit

Jakmile však rostliny jahodníku vstoupí do pátého roku života, pak už nejspíš hnojením nic nezachráníte. Jejich produktivita totiž může začít klesat – leckdy se tak děje i dříve. V takových případech je často nejrozumnějším řešením nová výsadba. Jahodníky si v takovém případě můžete namnožit buď z odnoží anebo vsadit na nové rostlinky z obchodu.

Jak se o své jahody staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články