Jahod budou plné koše, stačí je v dubnu pohnojit droždím

Pojistěte si letos pořádnou úrodu jahod s pomocí ingredience, kterou určitě najdete ve své kuchyni – docela obyčejného droždí.

Jahody letos porostou mnohem rychleji, chce to jen hnojit jódem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S blížícím se jarem zahrádkáři netrpělivě očekávají příchod jahodové sezóny. Je něco kouzelného na tom, když si utrhnete zralé, šťavnaté bobule, jejichž sladkost vám vyrazí dech. Ale jak zajistit, aby se úroda opravdu takto vydařila? Jednoduše. Vstupte do světa hnojení kvasnicemi – metody, kterou jsem za šest let pěstování jahod značně zdokonalila a která přináší trvale působivé výsledky. A jak bonus vás nestojí skoro nic.

Jak na jarní hnojení

V dubnu začíná vegetační období jahod a je proto velmi důležité, abyste rostliny nastartovali správnými živinami. Jakmile teploty stoupnou nad 15 °C, je čas se poohlédnout po tom, čím tyto oblíbené ovocné keříky pohnojit. Web NašeZahrada třeba doporučuje droždí.

Tajná přísada: Kvasinky

Základem této techniky hnojení jsou suché kvasnice, které působí jako katalyzátor a aktivují půdní mikroflóru. Tento proces urychluje rozklad organických materiálů v půdě, díky čemuž jsou základní mikroprvky pro kořenový systém rostlin prakticky okamžitě snadno dostupné.

Toto účinné hnojivo připravíte tak, že jednoduše rozpustíte standardní balení suchých kvasnic v třílitrové sklenici, přidáte tři lžíce cukru a necháte den kvasit. Poté směs přelijte do desetilitrového kbelíku a doplňte studniční vodou (nebo jakoukoli vodou bez chlóru). Pak vše stačí naředit v poměru 1:10 a aplikovat jako zálivku.

Proč to funguje

Při aplikaci tento roztok spouští přeměnu minerálních látek z oxidů na chelátové formy, které jsou ideální pro výživu rostlin. Výsledkem je zdvojnásobení výnosů jahod díky optimální výživě a stimulaci růstu kořenů, jak potvrzuje i web iReceptář.

Hnojení jahodníku lesního a jahodníku bílého

Lesní jahody (Fragaria vesca) a bílé jahody (k mání jsou různé odrůdy) potřebují hnojení trochu upravit. U lesních jahod vám stačí připravit roztok kvasinek v 15 litrech vody (na živiny jsou totiž náročné méně). A u bílých jahod se vzhledem k jejich mírně vyšším nárokům na živiny doporučuje dvojí aplikace hnojiva s odstupem 14 dní. Více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto podrobném článku.

Výsadba jahod na záhon a jak na to

Jaké jsou vaše triky při péči o jahody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články