Jahodám se bude dařit jedna báseň, stačí je v květnu prostřihnout

Při pěstování jahod by mělo být pravidelné používání nůžek povinností. Bez nich se totiž opravdu velké úrody nejspíš nedočkáte.

čím hnojit jahody i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jahody jsou mezi zahrádkáři oblíbenou plodinou díky svým chutným plodům a poměrně snadné údržbě. Pro zajištění bohaté úrody je ovšem podle webu 1T třeba věnovat pečlivou pozornost načasování a způsobu řezu a hnojení.

Význam jarního řezu jahodníku

Jarní řez je důležitým krokem při přípravě jahodníků na nadcházející produktivní sezónu. Hlavním cílem tohoto postupu je omlazení rostlin, zvýšení kvality plodů a prevence chorob.

  • Odstranění starých a nemocných listů stimuluje nový růst a podporuje zdravější vývoj plodů.
  • Zastřihnutím částí, na kterých se mohou vyskytovat spory hub nebo bakterie, se zlepší celkový zdravotní stav úrody.
  • Prořezání rostlin pomáhá zlepšit cirkulaci vzduchu, která je zásadní pro minimalizaci chorob souvisejících s vlhkostí.
Jahod bude habaděj, chce to jen docela obyčejný granulovaný hnůj

Jahod bude habaděj, chce to jen granulovaný hnůj

Jak prořezávat rostliny jahodníku

Nejvhodnější doba pro prořezávání jahod je brzy na jaře, než rostliny začnou aktivně růst – ovšem dohnat to můžete i teď. „Odstraňte pečlivě všechny odumřelé, nemocné nebo poškozené listy a staré výhony, které v předchozím roce neplodily.

Dávejte pozor, abyste nepoškodili nové výhony a pupeny, které jsou pro růst v letošní sezóně rozhodující. Také vždy používejte čisté, ostré nůžky – čisté řezy se totiž rychle zahojí,“ radí  zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslal nedávno i šikovný a jednoduchý návod na hnojení malin.

Účinné jarní hnojivo pro jahody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se letos vašim jahodám dařilo opravdu perfektně, měli byste si vzít k ruce nůžky. Dokážou toho opravdu hodně napravit

Hnojení jahod a jak na něj

Dalším důležitým aspektem péče o jahody je hnojení, které poskytuje potřebné živiny pro růst a produkci plodů. Správná aplikace hnojiva může výrazně ovlivnit množství a kvalitu vypěstovaných jahod. Já doporučuji především organická hnojiva, jako je kompost nebo hnůj, protože nejenom poskytují živiny, ale jako bonus také zlepšují strukturu půdy. A hodit se vám budou i při jejich rozmnožování, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Frigo sadba jahod je pro založení nového záhonu ideální – co o ní vědět

Jaké jsou vaše triky při péči o jahody?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články