Jak letos na rekordní úrodu paprik: Chce to hnojiva s vysokým obsahem draslíku

Aby se letos vašim paprikám dařilo opravdu skvěle, musíte je především správně vyživit. Ideální je sáhnout především po draslíku.

Čerstvá paprika po celou zimu: Skladujte ji v sáčku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Papriky jsou rostliny náročné na živiny, kterým se daří jen tehdy, jsou-li ve správný čas použita ta správná hnojiva. Potřebují vyvážený přísun dusíku, fosforu a draslíku spolu s mikroživinami, které podporují jejich rychlé růstové fáze, jak píše web Zahrada.

Úloha draslíku při růstu papriky

Draslík je pro papriky zásadní, protože napomáhá několika důležitým procesům probíhajícím v jejich organismu, včetně fotosyntézy, absorpce živin, příjmu vody a aktivace enzymů. Pomáhá také posilovat rostlinná pletiva, díky čemuž jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Kromě toho je také klíčový ve fázi kvetení a tvorby plodů, kdy zlepšuje jejich kvalitu i velikost.

Výběr správného hnojiva

Vyhněte se především chloridu draselnému a jemu podobným, obsahují totiž chlor, na který jsou papriky obzvláště citlivé. Zvolte raději síran draselný nebo humát draselný. A kdy hnojit? Nejlépe před květem a na počátku nasazování plodů: V tomto období mají papriky nejvyšší nároky na draslík – a správné hnojení se tak podle webu Bob Vila pozitivně odrazí na úrodě.

  • Papriky hnojte dvakrát týdně.
  • Hnojivo aplikujte večer, abyste se vyhnuli možnému spálení listů sluncem a zajistili dobré vstřebávání živin.
Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo

Cibulové slupky nevyhazovat, rajčata a papriky se odvděčí krásnou úrodou

Přírodní způsoby hnojení rostlin papriky

Kromě komerčních hnojiv existují i přírodní metody, jak dodat paprikám draslík a další živiny. Skvělý je například bramborový nebo kukuřičný škrob. Stačí jednu lžíci zakopat v blízkosti kořenů paprik jednou měsíčně.

Pěstování paprik nemusí být tak obtížné, jak to na první pohled vypadá. Skvěle pomoci může obyčejná zálivka z jódu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos úroda paprik opravdu vyvedla, musíte se postarat o jejich správnou výživu. Pomůže vám hlavně draslík.

Kopřivová jícha pro papriky

Toto účinné přírodní hnojivo je také bohaté na draslík a připravíte ho snadno. Naplňte nádobu do poloviny rozdrcenými kopřivami, dolijte dešťovou vodou a nechte dva týdny kvasit. Před použitím ho občas promíchejte a nakonec sceďte. Před aplikací do půdy ho pak zřeďte vodou v poměru 1:10, abyste předešli spálení kořenů. Více o tomto způsobu výživy zahrady psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto nedávném článku.

Jak hnojíte své papriky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články