Cibulové slupky nevyhazovat, rajčata a papriky se odvděčí krásnou úrodou

Cibulové slupky jsou zdrojem mnoha cenných živin. Místo vyhazování do koše je proto raději použijte v zahradě.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slupky cibule nevyhazujte. Rajčata a papriky se vám za ně odmění bohatou úrodou. Tato jednoduchá a cenově výhodná metoda vám pomůže zbavit se všech škůdců a houbových chorob a zároveň prospěje všem vašim plodinám. Obzvláště je milují rajčata a papriky.

Proč vyrobit postřik ze slupek

Postřik ze slupek cibule působí jako odstrašující prostředek proti škůdcům, a to díky přírodním esenciálním olejům přítomným ve slupce cibule. Navíc dodává rostlinám cenné živiny. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Organické látky: Mohou sloužit jako zdroj uhlovodíků a dalších živin.
  • Dusík: Je základním prvkem pro tvorbu proteinů a je důležitý pro růst a vývoj rostlin.
  • Fosfor: Je klíčovým prvkem pro energetické procesy rostlin. Fosfor je nezbytný pro syntézu DNA, RNA a ATP (adenosintrifosfátu), který slouží jako základní zdroj energie pro buněčné procesy.
  • Draslík: Představuje pro rostliny důležitý makroprvek. Draslík je zapojen do regulace buněčného tlaku, metabolismu vody a regulace pH rostliny.
  • Stopové prvky: Slupky z cibule mohou obsahovat také stopové prvky, jako je vápník, hořčík, železo a měď. Tyto prvky jsou důležité pro různé funkce rostlin, včetně fotosyntézy, tvorby chlorofylu a enzymatických reakcí.

Cibulové slupky mohou být také přidány do půdy jako přírodní organické hnojivo, zlepšující její strukturu a poskytující základní živiny. A pomoci může i obyčejný Aspirin.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny ocení cibulové slupky

Ne všechny plodiny nebo okrasné rostliny však cibulové slupky milují. Níže najdete seznam těch, které na něj nedají dopustit – u jiných bude muset opatrně experimentovat

  • Zelenina: rajčata, paprika, okurky, fazole, cibule, česnek, špenát, hlávkový salát atd.
  • Ovoce: jahody, maliny, borůvky, hrozny atd.
  • Dekorativní rostliny a bylinky.

Je důležité si uvědomit, že některé druhy mohou být citlivé na vysoké koncentrace cibulových silic. Před aplikací spreje na celá záhon proto vždy ošetřete jen jednu rostlinu a 24 hodin počkejte.

Zrající bílá paprika iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyrobit cibulový postřik

Příprava odvaru z cibulových slupek na postřik je jednoduchá. Budete potřebovat několik ingrediencí:

  • Cibulové slupky
  • Dva litry vody

Oloupejte vnější vrstvu cibulových slupek a nechte je zaschnout. Po oschnutí přendejte slupky cibule do hrnce a přidejte vodu. Směs vařte na mírném ohni asi 20 minut. Odvar přeceďte s pomocí plátna nebo síta a nalijte ho do rozprašovače. Ošetřete rostliny a celý proces opakujte alespoň dvakrát týdně.

Rajčata a papriky (ale i další rostliny) díky němu zbavíte škůdců a dodáte jim všechny potřebné živiny. Takže až budete příště loupat cibuli, slupky nevyhazujte. Místo toho je použijte k vytvoření silného postřiku, který pomůže vašim rajčatům, paprikám a dalším rostlinám prosperovat.

Jak se o rajčata a papriky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články